PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TÜRKSAT A.Ş 'den RADİKAL BİR KARAR.


aŞk-ı LâL
07 Ekim 2008, 16:49
Türksat önümüzdeki 2 ay içerisinde herkesi etkileyecek ciddi uygulamalara imza atacak.

Birincisi Türksat 2A ve Türksat 3A daki frekanslar yeni bir planlama ile büyük kısmı değişecek.Hatta tamamı olacağı yönünde ağırlık kazanıyor.

İkincisi önceden de duyurduğumuz gibi yüksek band genişliği kullanan büyük yayıncı kuruluşların dışında kalan hiçbir yayıncıya doğrudan Türksat a ulaşım imkanı verilmeyecek. Türksatın kendisi kuracağı TELEPORT lar üzerinden erişim sağlanacak.Bu durumdaki tüm TV kanalları bilgilendirilerek TELEPORT ların kurulduğu noktalara yayınlarını ulaştırmaları istendi.(İlk uygulama Türksat3A 12729V SR:30000 FEC 5/6)

Yukarıdan da anlaşılacağı gibi TÜRKSAT larda tümden frekans değişimi ne kadar hızlı ve sağlıklı olacağını zaman gösterecek. Günümüzde doğrudan uydu üzerinden izleyicilere ulaşmanın çok yaygınlaştı bir ortamda bu kadar radikal bir uygulama sanıyoruz yayıncılık tarihinde bir ilk olacak.Uydu alıcısı ile izleyen insanların bu yeni duruma yardım ve estra bir maliyet ödemeden uyum sağlayacağı meçhul.

Birde bu yayınların alınıp başka ortamlarda iletilerek izleyiciye ulaşıldığı yerlerde de yeniden ayarlama gerekecek. ( Kablolu,Digital paltformlar,Karasal Vericiler,İnternet ,Radyo yayınları ) . TV kanalları ve bunların altındaki radyo yayınları da hesaba katıldığında çok ciddi operasyonel bir uygulama gerektirecektir.

Ayrıca günümüz şartlarında yeni teknolojiler ve sürekli gelişen yeni servisi ihtiyacı düşünüldüğünde bu yeni düzenlemeyi sabit tutacak veya geçerliğini ortadan kaldıracak talepler Türksatın sürekli gündeminde olacak. Aslında Uydulardaki Frekans planlaması sürekli dinamik olan bilgisayardaki masaüstü gibidir. Masaüstünü sürekli düzenli tutmak mümkün olmadığı gibi frekansları düzenli tutmak epey zordur.

Ancak bu radikal karardan daha radikali Hotbird ve Astrada olduğu gibi uydu üzerine doğrudan ulaşımı tümden kaldırmaktır. Böylesi ciddi bir operasyonel değişimi belki böyle bir uygulama ile yapılmalıdır.Tam transponder kullanan yayıncı kuruluşlar bunun dışında tutulabilir. Böylece Hotbird ve Astrada olduğu gibi frekanslar ve SR oranları sabit kalır.( SR:27500 ve SR:22000) .Yeni uydularda atılsa alıcı kısmında bir değişiklik hissedilmez. Yeni servislere de otomatik arama ile frekans değerlerini yazmadan ulaşılabilir. Yoksa sürekli bu tip değişiklikler ( yeni çıkan teknoloji TV izlemek için arasına konulan yeni engel olarak gören kimseler için ) uydudan tv izlemenin önünden bir engel olacaktır. Bu kesimda sonun bu işten yorulacak ve ücretli digital platformlara abone olarak bundan kurulmayı deneceklerdir. Bu durum belki Türkiye de yeni platformların veya bu durumu ortadan kaldıracak uydu alıcıları üreticilerinin doğmasına sebep olabilir. ( bu tip uydu alıcılarının reklamları yapılsa bile geneldeki oranları çok azdır)

Tabiki bu tip TELEPORT uygulaması için hem zamana hem de teknik altyapının sorunsuz kurulmasına ihtiyaç vardır. Birde yayıncıların bu TELEPORT lara sorunsuz ulaşacak alt yapının sağlamasına ihtiyaç duyulmaktadır.