PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bambaşka Bir Google Maps


Raplayer
30 Mayıs 2011, 19:05
Google Maps'te en iyi 5 labs özelliği!

Google Maps'da bu gizli özellikleri açarak farklı bir deneyim yaşayın, can sıkıcı şeylerden kurtulun.

Google'ın ünlü harita hizmeti Google Maps'in 'Labs' bölümünde bulunan ek özellikleri kullanarak birçok ek işleve ulaşmak mümkün. Bu deneysel özellikler, Maps'i kullanmayı daha kolay bir hale getirmekle kalmıyor, canımızı sıkan bazı sorunları da gideriyor.

Short URL: Google Maps'in URL'leri oldukça uzunlar, çünkü içerisinde bir adres barındırıyorlar. Çözüm ise Google'ın URL kısaltma hizmetini kullanmaktan geçiyor. Bu lab'ı etkinleştirdiğinizde, 'Link' düğmesine basarak oluşturduğunuz bağlantılar artık çok daha kabul edilebilir bir boyutta size sunuluyor.

Drag 'n' Zoom: Bir konuma ne kadar yaklaşmak istediğinizi keşfetmek kolay, ancak bunu yapmak o kadar da kolay değil. Drag 'n' Zoom özelliğini etkinleştirdiğinizde ise yakınlaşma çubuğunun altındaki büyüteç simgesine tıklayıp, ardından bir kutucuk çizerek istediğiniz alana tam istediğiniz bir şekilde yaklaşmanız mümkün.

Smart Zoom: Uydu modunda yakınlaştığınızda zaman zaman hiçbir şey gösterilmeyebiliyor. Bu sorunun üstesinden gelmek için Smart Zoom'u etkinleştirebilirsiniz. Uydu resimleri bulunmayan bir alana yaklaştığınızda, otomatik olarak gösterilecek bir görüntü mevcut olan alana doğru uzaklaştırılacaksınız.

What's Around Here?: Bu lab'i etkinleştirdiğinizde tek yapmanız gereken arama düğmesinin yanında gösterilecek 'What's Around Here?' (Etrafımda ne var) düğmesine basmak. Artık etrafınızda bulunan yerleri kırmızı noktalar halinde görebilirsiniz.

Distance Measurement Tool (Mesafe ölçüm aracı): Google Maps'da yol tarifleri aldığınızda mesafe görüntüleniyor. Ancak mesafeyi hızlıca ölçmek istiyorsanız bu lab'ı etkinleştirin. Artık sağ alt köşedeki cetvel simgesine tıklayıp iki farklı noktaya tıklayarak aralarındaki mesafeyi görebilirsiniz.

Daha kullanışlı gibi görünüyor. alkis

Bestekar
30 Mayıs 2011, 19:37
yararlı gibi görünüyor