PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnternet Explorer 8 ile Aynı Sitede Farklı Oturum Açma


aŞk-ı LâL
27 Şubat 2010, 00:15
Microsoft′un en son tarayıcısı olan internet explorer 8′den çok güzel ve kullanışlı bir özellik. Bugüne kadar aynı sitede birden fazla hesap açmamız imkansızdı. Çözüm olarak aynı siteye farklı tarayıcılardan bağlanıp, farklı hesaplar açabiliyorduk. Ama internet explorer 8 ile aynı sitede farklı hesaplar açmamıza olanak sağlıyor. Nasılmı?
Hesabınızın açık bulunduğu sayfada "Dosya" menüsünden "Yeni Oturum" a tıklamanız yeterlidir. Bu şekilde aynı sitede birden fazla hesap kullanmanıza olanak sağlamış olacaktır.
Örnek olarak en çok kullandığım www.hotmail.com (http://www.hotmail.com) ve www.facebook.com (http://www.facebook.com) ile deneme yaptım. İki sitede farklı oturumlar açarak rahat bir şekilde kullanım sağladım.
Kaynak ′tan yararlandığım bilgilere baktığımda; ufak bir test için link koymuşlar isterseniz deneyebilirsiniz. I’ve created a simple test page which you can use to explore session merging and IE8’s New Session option.


Test İçin :
1 - Test Sayfasına tıklayınız.
2- "Select a color for windows running in this session:" Açılan sayfada açılır kutucuktan renk seçiniz.
3- Test Sayfasına tekrar tıklayınız. (Açılan sayfa bir öncesik seçtiğiniz renkte açılmış olacaktır.) İsterseniz sekme ile açmayı deneyiniz. (Sonuç: Aynı renkte olacaktır.)
4- Açık olan sayfada "Dosya" menüsünden "Yeni Oturum" a tıklayarak açınız.
5- Açılan sayfaya daha önce açılmış olan sayfanın linkini kopyalayıp yeni açılan sayfaya yapıştırarak açınız. Yada (yeni açılan sayfaya http://www.enhanceie.com/test/sessions/ (http://www.enhanceie.com/test/sessions/) yazarak açınız.) (Sonuç : Orjinal sayfa açılacaktır.)

Tıkladığımız renkli şekilde açılmasının sebebi Session bilgilerini kaydetmiş olmasıdır. "Dosya/Yeni Oturum" şeklinde açtığımızda ilk defa açıyormuşuz gibi beyaz gelmesinin sebebi tekrardan yeni bir session bilgisi oluşturmasından dolayı bu şekilde iki farklı durum olmaktadır. Bu özelliğin uzun zaman önce microsoft tarafından yapılmasını bekliyordum ama geç olsun güç olmasın.
İyi Çalışmalar.

-- Alıntıdır --