PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Laptop tarih oluyor


aŞk-ı LâL
31 Aralık 2009, 09:56
iPod ve iPhone ürünleriyle çığır açan teknoloji devi Apple'in yeni ürünü iSlate, laptopun pabucunu dama atacak. iSlate'te klavye yok, mouse yok. Peki yeni üründe neler var...

iPod ve iPhone ürünleriyle bilgi teknolojileri dünyasında çığır açan Apple, yeni bir dönemi aralayacak cihazını kamuoyuna tanıtmaya hazırlanıyor. iSlate adını alması beklenen cihaz piyasalarda merakla bekleniyor.

Güvenilir haber kaynağı olarak bilinen Financial Times'da Apple'ın yeni ürününü Ocak ayı içinde kamuoyuna tanıtacağına ilişkin bilgiler, şirketin borsa değerinin tavan yapmasına neden oldu. Yeni ürün böylece henüz piyasaya çıkmadan, söylentisiyle Apple'a para kazandırmaya başladı.

Financial Times, şirketin 26 Ocak'ta büyük etkinliklerin düzenlendiği “Yerba Bueno Center for Arts” isimli konferans salonunu kiraladığını yazmıştı.

Yeni ürünün alacağı isim üzerinde uzun süredir yoğun bir tartışma yaşanıyor. iPad, iTab, iTablet, iPod tablet, iBook, MacBook touch son aylarda dile getirilen isimlerden. Ancak uzmanlar iSlate ismi üzerinde duruyor.

Amazon ve Sony'nin tedirginliği

Apple mühendislerinin, yeni ürün üzerinde 5 yıldır çalıştığı belirtiliyor. Teknoloji meraklıları Apple’ın yeni ürününü merakla bekliyor. Son dönemde kullanıcıdan büyük ilgi gören Netbook’ları hedef alacak bu yeni ürünün ekran boyutlarının 7 ila 10 inç arasında olması bekleniyor.

Dokunmatik ekrana sahip olduğu belirtilen yeni Apple ürününde mouse ve klavye ortadan kalkacak. Cihazla internete bağlanan kullanıcılar, TV şovlarını izleyip online gazete ve dergileri okuyabilecek. E-kitap imkanı sunan yeni cihaz, böylece Amazon'un Kindle ve Sony'nin Reader ürünlerine önemli bir rakip olacak.

İşletim sistemi ne olacak?

Apple'ın tablet PC'sinin işletim sisteminin de donanım gibi yeni geliştirilmesi bekleniyor. Cihazın iPhone -MacOS karışımı bir işletim sistemine sahip olması öngörülüyor. Fiyatının 600 dolar civarında seyredeceği tahmin edilen yeni Apple'ın, “akıllı telefon” iPhone ile MacBook bilgisayarlar arasındaki boşluğu doldurması amaçlanıyor.

Kaynak: NH/BG, DW/rtr/AP/dpa