PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Google artık yüzümüzü de tanıyor


aŞk-ı LâL
18 Eylül 2008, 17:12
Google’ın resim albümü oluşturmaya yarayan ücretsiz online hizmeti Picasa Web, artık fotoğraflardaki suratları da tanıyabiliyor.
Yıllardır yüz tanıma teknolojisi üzerine çalışan Alman fizikçi Hartmut Neven, şirketinin 2006’da Google tarafından alınmasının ardından ürününü ilk kez kullanıma açıyor. "Her gün milyonlarca görüntüyle karşılaşan ve kaydeden insan beyni, bu görüntüleri anlık olarak tanımlayabiliyorsa, bilgisayarlar da bunu yapabilir" fikriyle yola çıkan Neven ve ekibi, 2006 yılında Google bünyesine katılarak çalışmalarını bu çatı altında sürdürmeye başladı.

2 senelik geliştirme sürecinin ardından Picasa resim düzenleme yazılımıyla entegrasyon çalışmalarına giren ekip, şu an internet üzerinde kullanıcılara resim albümü oluşturma hizmeti sunan Picasa Web ile yüz tanıma teknolojisini buluşturmayı başardı.

Nasıl çalışıyor?
Resimlerinizi Picasa Web Albümüne yüklerken (veya yükledikten sonra da) yapmanız gereken tek şey resimdeki yüzleri etiketlemek. Eklentiyi kullanıma açtığınızda sistem otomatik olarak birkaç dakika içinde (resim sayısına göre) albümünüzdeki resimleri tarayarak resimlerdeki yüzleri buluyor. Ardından ortak olanları yine otomatik olarak gruplayarak bu yüzlere etiket girmenize imkan tanıyor.

Bundan sonrası ise çok daha kolay. Artık yükleyeceğiniz her fotoğrafta yeni baştan etiket yazmanıza gerek yok. Sistem yüklenen fotoğrafın mevcut albümler içindeki yüzlerle eşleşip eşleşmediğini kontrol ederek otomatik olarak etiketlemeyi yapabiliyor.

Güvenlik kaygıları

Yüz tanıma uygulamaları günden güne yayılıyor. Almanya ve İngiltere’de yetkililer bilgisayarlar yardımıyla yüz tanıma teknolojisini kullanıp biometrik pasaportlar üzerine entegre etmeye çalışıyorlar. Böylelikle güvenlik noktalarından geçişlerin çok daha kolay hale getirilmesi amaçlanıyor.

Ancak bu çalışmalar aynı zamanda kişiler üzerinde bazı güvenlik kaygılarının oluşmasına da yol açtı. Azınlık Raporu filmindekine benzer şekilde yüz şekline bağlı güvenlik açıklarından çekinenler bilgisayarlara da tam anlamıyla güvenmediklerini ifade ediyor. Dahası Google’ın kişilere dair aramalar, yaşadığı yer, web üzerinde geçirdiği vakit, e-postaları gibi kişisel bilgilerini görebiliyor olmasının yanında artık eş dost veya kendilerine ait görüntülerin neye benzediğini de ele geçirebilecek olmasından kaygı duyuluyor.

Google ise bunun tamamen internet üzerinde kullanım kolaylığına yönelik bir çalışma olduğunun altını çiziyor. Google’a katılmadan önce University of Southern California’da çalışmalar yapan Neven, henüz istenilen aşamaya gelinmediğini, ancak önemli bir adım atıldığını ifade ederken yüz tanıma teknolojisinin çok daha iyi sonuçlarla çalışabileceğini ve bu konuda uğraştıklarını da belirtiyor.

Uygulamayı aktif hale getirebilmek için Picasa Web Albümü’ne bağlandığınızda yeni özellikler bağlantısından ilgili seçeneği alıp ana albüm sayfanız üzerinden butona tıklayarak aktif hale getirmeniz gerekiyor.

cnet

Gamze
19 Eylül 2008, 16:34
ne işine yarıyacakki miletin kim ne aramış diye mi bakacaklar yada google calınma tehlikesi olmayacağına göre :)

paylaşım için teşekkürler :)