PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kullanılabilirlik ve Bağımlılık


aŞk-ı LâL
19 Aralık 2009, 03:05
Microsoft bugüne kadar kullanışlı(?) bilgisayar ürünleri ortaya koydu.
Kullanışlının yanına soru işareti koydum çünkü bu çok değişken bir kavramdır. Son kullanıcıya kolay gelen her ürün kullanışlıdır veya karmaşık her ürün kullanışlıdır diye bir şey söyleyemeyiz. Hatta kullanıcıların büyük bir kısmının alıştığı ürüne de kullanışlı diyemeyiz.
Aslında şuradaki resmin

http://stuffthathappens.com/blog/wp-content/uploads/2008/03/simplicity.png

olayımızı çok güzel bir şekilde açıklayabileceğini düşünüyorum. Son kullanıcı için gayet güzel; tıkla ve bul, çevir ve oynat! Fakat biraz daha bilgiliyseniz ve hacker tabiriyle VCR alıcınızı programlamak istiyorsanız; işte bu basitlik tam bir kabusa dönüşüyor. Daha fazlasını isteyince bu basitlik bir sıkıcılığa dönüşüyor.
LESS IS MORE -> LESS IS A BORE
son kullanıcı -> hacker
Sanırım bu kabusun nedeni bilgisayar bilgimiz geliştikçe, kullandığımız ürünün benzerini hatta daha iyisini yapabileceğimizi düşünmemiz.
Peki daha iyisini nasıl yaparız veya elimizdekini nasıl daha güzel bir şekle sokarız veya daha kötü düşünelim bilgisayarımızı özelleştirebilir miyiz? Tabii ki bize yeterli özelleştirme imkanı verildiyse yani kodlarıyla az buçuk oynayabiliyorsak yababiliriz.
Bu sebeptendir ki çevrenizde dikkat ettiyseniz bilgisayardan iyi anlayan çoğu insanın OS tercihi GNU ve BSD türevleri olmuştur.
Peki bilgisayardan iyi anlamak derken ?
Bu da göreceli bir kavram aslında. “Oğlum bilgisayarcı teyzesi”ndeki oğlandan bahsetmiyoruz tabii ki. Format atmayı bilmek herşey değildir çünkü. Ben kendi hesabıma konuşayım, defragmantasyonun mantığını ve formatın herşeyi çözemeyeceğini bilen kişi bilgisayardan az buçuk anlıyor demektir.
Bu insanlar bilgisayardan anlıyor da neden Linux’a geçmiyor?
Bağımlılıktan dolayı! Hayati önemi olan Adobe programları, arada bir kaçamak yaptığımız bazı oyunlar Linux’ta maalesef stabil bir şekilde çalıştırılamıyor. Eğer çalışabilse iddia ediyorum Linux’un pazar payı %25′e çıkar.
Peki neden Microsoft kodlarını açmıyor?
Birkaç manyak dışında kimse geliştirmez diye mi?
Zaten çok kullanışlıyız gerek yok diye mi?
Hayır!
İnsanlar Windows’un ne kadar boş bir şey olduğunu anlayacaklar da ondan.
Hataları gözükecek de ondan.
Kel olduğunu gizlemek için yandaki saçlarını üste tarayan amcalar gibi…

ALINTIDIR