PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ciddi güvenlik uyarısı: PDF'leri açan yanacak.


aŞk-ı LâL
18 Aralık 2009, 23:46
Adobe Acrobat ya da Reader kullananlara çok ciddi güvenlik uyarısı: İşte bilmeniz gerken her şey...

Başımızın yeni belasını henüz pek çok anti virüs yazılımı bulamadığı için korunmak için yapacağımız tek bir şey var.

Güvnenlik yazılımları üreten Symeantec ve ShadowServer'dan gelen haberlere göre pek çoğumuzun gün içinde kulandığı Adobe Reader ile risk altındayız. Adobe Reader ile açtığımız PDF dosyalarına gizlenen Trojan.Pidief.H adlı trojan dosyayı açtığınız anda bilgisayarınıza bulaşıyor.

Sorun keşfedileli henüz bir hafta oldu. Adobe'den gelen açıklamaya göre bu sorunu engelleyecek olan yama 10 Ocak tarihinde yayınlanacak.

Pek de alışık olmadığımız şekilde PDF dosyalarından bulaşıyor olması ve şu an için henüz izinin sürülemiyor olması pek çok uzmanı tedirgin ediyor.Bu tehlikeden uzak durmak için Adobe Reader'ın Javascript özelliğini iptal etmeniz gerekiyor. Bunun için Adobe Reader'ı açtıktan sonra menüden Edit -> Preferences -> JavaScript yolunu takip edip Enable Acrobat JavaScript seçeneğinin yanındaki onay işaretini kaldırmamız gerekiyor.

Yapılan testlerde 41 antivirüs programından sadece 5 tanesinin bu trojan'ı yakalayabildiği ortaya çıktı. Testi başarı ile geçen anti virüs programları şunlar;

* McAfee
* eSafe
* NOD32
* AntiVir
* Kaspersky

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için http://www.adobe.com/support/security/advisories/a...09-07.html (http://www.adobe.com/support/security/advisories/apsa09-07.html) adresini ziyaret edebilirsiniz.