PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Windows 7 ile birlikte dizüstü bilgisayarların fiyat etiketleri de değişiyor.


aŞk-ı LâL
12 Ekim 2009, 02:39
Windows 7 ile birlikte dizüstü bilgisayarların fiyat etiketleri de değişiyor.
Netbook'ların bir etkisi mi bilinmiyor ama bir yanda daha az sistem kaynağına ihtiyaç duyan Windows 7 geliyor, öteki yandan dizüstü bilgisayar fiyatları düşüyor da düşüyor.

Yurt dışındaki fiyatlar, ülkemizde olduğundan daha düzgün bir şekilde segmentlere ayrılmış durumda. Ayrıca şirket politikaları ve fiyat değişiklikleri daha hızlı yansıyor. İşte bu yüzden fiyatı düşen örnek bazı modellerin yurt dışı fiyatlarına bakacağız. Göreceğimiz şey aslında belli, dizüstü fiyatları büyük bir düşüşte ama özellikleri yükselişte. Ama yine de merak etmemek elde değil, bir zaman binlerce dolarlık özellikleri bu fiyatlara bulmanın şaşkınlığını yaşamamak mümkün değil.

HP ProBook 5310m'nin fiyatı 699 dolardan başlıyor ve iş amaçlı. Eski fiyatı neydi dersiniz? 1000 dolardan başlıyordu! Piyasa analizcileri artık 800 dolar üstündeki fiyatlarda dizüstü satmanın çok zorlaştığını belirtiyorlar. Bu öyle bir hız kazandı ki firmalar duruma inanamıyor ama bir yandan da indirime devam ediyorlar.

Eskiden 1000 dolar üstü pazar çok zengindi. Hatta oyun oynanabilecek bir dizüstü almak için bir zamanlar 3000 doları gözden çıkartmak gerekiyordu.

Günümüzde 13 inçlik HP Probook 5310m 2.3 cm inceliğinde, hafif, alüminyum ve magnezyum alaşım kasaya sahip ve evet 699 dolara satılıyor. Örneklere devam edersek HP EliteBook 2530p iş amaçlı dizüstü serisinden 800 dolar daha ucuz. İkisi de Windows 7 ile birlikte geliyor.

HP Pavillion dm3 dizüstü 549 dolarlık etiketiyle bir netbook fiyatına satılıyor. 700 dolar civarına daha çok RAM ve daha büyük sabit diske sahip olmak mümkün. Üstelik bunlar işlemcileri ve bataryaları da oldukça gelişmiş dizüstü bilgisayarlar.

Toshiba'ya gelirsek, yüksek fiyatlı ultra-taşınabilir modelleri 2099 dolardan başlayıp bir SSD takviyesiyle 3000 dolara fırlıyordu. 12 inçlik Portege R600'ün fiyatına bugün inanmak zor gelebilir. Güçlü Core 2 Duo işlemcisi ve tonla özelliğine karşın yeni hafif ve çok daha uygun fiyatlı Satellite T100 serisi varken pek yeğlenmiyor. Toshiba T115 449 dolara satılıyor ve çift çekirdekli, çok verimli Pentium SU4100 işlemciye ve 9 saat pil ömrüne sahip.