PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyenin milyarık böcekleri !!!


Gamze
16 Eylül 2008, 09:38
Türkiye'nin milyarlık böcekleri
16 Eylül 2008 Salı 10:51
Türkiye'ye gelen 2 japon turistten biri Amanos Dağları'na gidiyor. Amaçları ise koleksiyoncular için böcek bulmak!
Türkiye'ye gelen her 2 Japon turistten biri Amanos Dağları'nda böcek arıyor... Koleksiyoncular için özel olan 'geyik böceği'nin değeri 100 bin dolar civarında.

Japonlar, Türkiye'de "geyik böceği"ni keşfetti... Her birinin değeri 30 ila 60 bin YTL arasında değişen böcekler için Hatay ve çevre illere uzanan Amanos Dağları'na gelen Japonlar, hayli memnun olarak ülkelerine dönüyor.

Amerikalı zenginler
Japonlar'ın artan ilgisi nedeniyle başkent Tokyo'dan Amanos Dağları'na "böcek arama" turları düzenleniyor. Hatta yapılan araştırmalara göre, Türkiye'ye gelen her 2 Japon'dan biri böcek aramak için Amanos Dağları'nı tercih ediyor. Dünyanın en değerli böceklerinden biri olan "geyik böcekleri"nin Japonya'dan ABD'ye ihraç edildiği belirtiliyor. Amerikalı zengin böcek koleksiyoncuları, 12 santimetre büyüklüğünde olan "geyik böcekleri" için 100 ila 200 bin dolar arasında para teklif ediyor.

Rehberler artıyor
Büyüklüğüne göre fiyatlarının arttığı "geyik böcekleri"nin 6 antenli olanları tercih ediliyor. Amanos Dağları'nda bu konuda yardımcı olacak Türk rehberlerin de her geçen gün çoğaldığına dikkat çekiliyor.