PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Virüsler, en çok oyunlardan bulaşıyor


aŞk-ı LâL
15 Ağustos 2009, 03:42
Eset Türkiye aylık tehdit raporuna göre, bu yılın temmuz ayında virüsler en çok online oyunlar sayesinde bilgisayarlara bulaşarak, Türkiye'de en sık rastlanan tehdit oldu.

Nod32 antivirüs programının yaratıcısı Eset'ten yapılan yazılı açıklamada, zararlı yazılımları istatistiksel olarak günlükleme sistemi olan Eset ThreatSense.Net raporlarına göre ''Win32/PSW.OnLineGames'' adlı bu yazılımın tüm zararlı yazılım tespitlerinin yüzde 16,18'ini oluşturduğu kaydedildi.

Açıklamada, bu yazılımın, özellikle çok eşli, çevrimiçi oyunlar ve bu oyunlara katılımlar hakkında bilgi toplama amaçlı ve rootkit, keylogging yeteneklerine sahip bir truva atı ailesine mensup olduğu belirtildi.

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, söz konusu tehdidin 2008 Eylül ayında ciddi yükseliş kaydettiğine, 2009 yılı başında azaldığına, ancak temmuz ayı itibarıyla yeniden çok yükseldiğine dikkati çekti.

Temmuz ayı boyunca öne çıkan diğer önemli zararlı yazılımlar ise, kullanıcı bilgilerini uzaktaki saldırgana göndermeye çalışan bir dizi malware'i tanımlayan ''Win32/Agent'', Windows işletim sistemlerindeki bir açığı kullanarak ağ üzerinde yayılan bir solucan türü olan ''Win32/Conficker'', otomatik olarak devreye giren takılabilir çıkarılabilir aygıtlardan kaynaklanan ''INF/Autorun'' ve ses dosyalarını hedefleyen bir truva atı olan ''A/TrojanDownloader.GetCodec.'' oldu.