PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MSN Messenger Tarihçesi


Seяѕeяi
14 Eylül 2008, 18:09
MSN Messenger 1:
1999 yılında ilk ürün piyasaya sunuldu.AOL'ün kendi anında mesajlaşma yazılımı olan AIM ağı ile uyumluluk vaat ediordu.Basit metinsel mesajlaşma ve adres defteri barındırıyordu....

MSN messenger 2:
1999 un sonlarına doru duyurulan MSN Messenger 2 minik görsel değişiklikler içeriyordu.Bunlar arasında reklamlar için banner alanı ve chat penceresinin özelleştirilmesiydi....

MSN messenger 3:
2000 yılının mayıs ayında sunulan bu üçüncü sürüm artık dosya transferi yapabilmenize izin veriordu.Dahası pc nizde bulunan Net2Phone ile PCden PCye ses aktarımı da yapabiliordu ki bu ilk VoIP uygulamalarından biridir.

MSN Messenger 4.6:
Arabirim değişiklikleri,adres defterindeki kişileri gruplama ve sesli görüşme gibi ynilikler getiren messenger 4.6, 2201 yılının ekim ayında sunuldu.Bu sürüm yalnızca win 9x,ME,NT ve 2000 üzerinde çalışıyordu ve win XP kullanıcıları win messenger kullanmak zorundaydı.

MSN Messenger 5:
2002 yılında sürülen bu sürüm ile Win XP kullanıcıları artık win messenger beraberinde MSN messengerı da kullanabilir hale geldiler.Bu sürüm içerisinde UPnP tabanlı dosya transfer protokolü ve minik arabirim değişiklikleri bulunuyordu.

MSN messenger 6:
Temmuz 2003 tarihinde duyurulan msn messenger 6 birçok değişiklikler içerisinde barındıran ve messenger programını basit bir chat aracından ziyade komple bir haberleştirme aracına kavuşturan sürüm oldu.Bu sürüm sayesinde programın arabirimi tamamen değiştirilebilir hale geldi.İlk defa emoticons, kişi resimleri ve şuanki sürümde gördüğümüz bir çok yenilik bu version ile gelmiş oldu.Bu version içerisinde gerek güvenlik gerekse arabirimi deiştiren biçok alt güncelleme sunuldu...

MSN messenger 6.1:
Aralık 2003 tarihinde gelen bu sürüm daha çok mesajlaşma penceresinde değişiklikler içeriordu.Artık pencerenin renk temasını değiştirebilior ve menü alanını gizleyebiliordunuz.Aynı zamanda programın protokolü MSNP olarak değiştirilmiş oldu.

MSN Messenger 6.2:
2004 yılının nisan ayında piyasaya sürülen MSN messenger 6.2, altı numaralı msn serisinin son versionuydu.Bu versionda mobil kullanıcıların ikonları daha belirgin olarak değiştirildi.Ayrıca bağlantı sorunlarını çözmek için bir yardım arabirimi eklendi.LAUNCH Site isimli bölüm ise FUN GAMES olarak değiştirildi..

MSN Messenger 7.0
Nisan 2005 tarihinde gelen bu sürüm ile artık winks getirilmiş oldu.Aynı zamanda kendi resminizi animasyonlu resim ile değiştirebiliyordunuz.Kişi listenizdeki isimlerin stilleri ise bir anında mesajlaşma yazılımına daha yakışır şekilde dizayn edildi.Bu sürüm NT tabanlı olmayan Windowslarda da çalışabilen son sürümdü..

MSN Messenger 7.5
23 Ağustos 2005 tarihinde sunuldu.Bu sürüm özellikle güvenlik konusunda yenilikler barındırıyordu.Görsel anlamda ki yeni özellikler ise dinamik arka zeminleri, ses klipleri gönderebilmesi, daha fazla göz kırpma ve ifadelerden oluşuyordu.Ancak bu sürüm artık yalnızca Win XP tabanı altında çalışabiliyordu