PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cep telefonuyla 22.9 milyar dakika konuştuk


aŞk-ı LâL
09 Ağustos 2009, 15:23
http://rsm.turkboard.us/data/thumbnails/8/cepp.jpgYılın ilk çeyreğinde toplam mobil telefon trafik miktarı bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 artarak 22,9 milyar dakikaya ulaşırken, sabit hatlar trafik miktarı ise yüzde 4 azalarak 6,3 milyar dakikaya geriledi.


Yılın ilk çeyreğinde toplam mobil telefon trafik miktarı bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 artarak 22,9 milyar dakikaya ulaşırken, sabit hatlar trafik miktarı ise yüzde 4 azalarak 6,3 milyar dakikaya geriledi. Birinci dönemde SMS sayısı 27 milyarı geçerken, bir önceki dönemde 34 milyon olan MMS sayısı yüzde 15 azalışla 29 milyona düştü. Aynı dönemde internet abone sayısı ise yüzde 2'lik artarak 6,1 milyon oldu.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporu'na göre, 2009 yılı Ocak-Mart döneminde toplam mobil trafik miktarı 22,9 milyar dakika olurken, sabit trafik miktarı ise 6,3 milyar dakika olarak gerçekleşti. Bir önceki üç aylık döneme göre mobil arama trafik miktarı yüzde 2 artarken, sabit arama trafik miktarı yüzde 4 azaldı. Trafiğin yüzde 75.5'lik kısmını mobilden mobile trafik oluşturdu. Toplam arama trafiği üçer aylık dönemler itibariyle kıyaslandığında mobilden mobile arama trafik payının arttığı, sabitten sabite telefon trafiğinin toplam içindeki payının ise azaldığı görüldü.


CEPTEN CEBİ ARAMA YÜZDE 57 ARTTI

Birinci üç aylık dönemde mobilden mobile trafik miktarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 57 artarken, sabitten sabite arama trafik miktarı ise yüzde 17 azaldı. 2008'de Telekom'un 29 bin 769, GSM işletmecilerinin sağladığı istihdam 7 bin 100 oldu. Sabit hat penetrasyonunun, mobil telefon kullanımındaki artışın da etkisiyle düşme eğiliminde olduğu, 2008 yılı sonu itibariyle yaklaşık 17,3 milyon sabit telefon abonesi bulunan Türkiye'de penetrasyon oranı yaklaşık yüzde 24,1 seviyelerine düştü.


6,1 MİLYON İNTERNET ABONESİ VAR

Mart sonu itibariyle Türkiye'de 6,1 milyon internet abonesi bulunduğu belirlendi. İnternet aboneliğinde bu yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2'lik artış gerçekleşti. İnternet aboneliğinin artış hızında ise azalma yaşandı. Ocak-Mart döneminde Türkiye'de yüzde 90 penetrasyon oranına tekabül eden 64,4 milyon mobil abone bulunduğu tespit edildi. Daha önceki dönemlerde sürekli artış eğiliminde olduğu görülen mobil abone sayısı ve penetrasyon oranının bu yılın ilk üç ayında düştüğü görüldü. Söz konusu düşüşün işletmeciler tarafından sunulan “her yöne” tarifeleri nedeni ile kullanıcıların ikinci aboneliklerini iptal ettirmesi sonucu gerçekleştiği değerlendirilmesinde bulunuldu.


FATURALI HAT ABONE SAYISINDA ARTIŞ

Birinci üç aylık periyoduna bakıldığında mobil abonelerin yaklaşık yüzde 78'ini ön ödemeli abonelerin oluşturduğu görüldü. Son bir yıl içerisinde faturalı abonelerin oranının yüzde 19,5'ten yüzde 21,9'a çıktığı belirlendi. Birinci çeyrekte geçen yılın son çeyreğine göre abone sayıları bakımından Turkcell'de yüzde 1,6, Vodafone'da yüzde 7,5 oranında düşüş gerçekleşirken, Avea abone sayısını yüzde 3,1'lük artış yaşandı. Abone sayısına göre ise Turkcell'in yüzde 56, Vodafone'un yüzde 24, Avea'nın ise yüzde 20 pazar payına sahip olduğu görüldü.


2 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ NUMARASINI TAŞIDI

9 Kasım 2008 tarihinde başlayan Numara Taşınabilirliği uygulaması kapsamında 31 Mart tarihi itibariyle toplam 2 milyon 5 bin 139 abone hizmet aldığı GSM işletmecisini değiştirdi. 2009 yılı birinci üç aylık dönemde SMS sayısı 27 milyarı geçerken, bir önceki dönemde 34 milyon olan MMS sayısı yüzde 15 azalışla 29 milyona düştü. İşletmeci bazında gönderilen MMS sayıları incelendiğinde bu azalmaya özellikle Turkcell'in söz konusu mesaj miktarının son iki çeyrek süresince 62 milyondan 19 milyona düşmesinin sebep olduğu değerlendirilmesinde bulunuldu.


Anka