PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Google'dan iletişim devrimi


aŞk-ı LâL
25 Temmuz 2009, 01:53
Bir süredir BT uzmanları ve bilişim dünyasının meraklıları onu bekliyordu. Google’ın yeni projesi olan Wave, Twitter’daki birçok kullanıcı sayfasında, basında ve Microsoft Bing’in haberlerinde sık sık yer alıyordu.
http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2009/07/24/fft16_mf325176.Jpeg

Bugüne kadar az sayıda kişinin deneyebildiği Wave’in görüntüleri ve arayüzü hakkındaki detaylar İnternet’e düşünceye kadar, herkes Wave’in iletişimde çığır açacağından başka bir şey söylemiyordu.
Sene sonunda çıkacak bu yazılımın detaylarını şimdiden inceleyip kararı kendiniz verebilirsiniz. İlk bakışta arayüzü e-posta sitelerini andırıyor. Hotmail ya da Gmail gibi etkileşimli, hızlı yükleniyor ve bölümler birbirinden kolayca ayırt edilebilecek kutular halinde ekrana dizilmiş. Sol kısımda yalnızca yazılım işlevleri değil, adres defteri de bulunuyor. Ekrandaki her kutuyu küçültüp büyütebilmeniz görünüme hakim olmanızı da sağlıyor.
Google Wave’in arayüzünün merkezi aramadan oluşuyor. Anahtar kelimelere bağlı kalmadan, geçmiş mesajlar, iletişim hareketleri, kişiler ve benzeri kriterlerde arama yapılması hoş. Google Wave kullanmak e-posta atmaktan çok MSN ya da ICQ kullanmaya benziyor, ancak elbette bazı farklar var. Mesajlar alt alta sıralanmak yerine ağaç mantığıyla diziliyor ve cevap verdiğiniz konu hangisiyse, yazdıklarınız o konunun altına ekleniyor. Bu anlamda Gmail’in mektup dizilimini daha çok andırıyor. Google bunlara dalga (wave) adını veriyor, böylece yazılımın adının kaynağı da ortaya çıkmış oluyor.
Yeni bir dalga yaratmak da çok kolay. Mesajı yazın ve adres defterinden kişileri mesaj kutusuna sürükleyin. Sonradan bu dalgaları düzenlemek de çok kolay. Arşiv, Yıldızlılar, Gelen kutusu ve Çöp kutusuyla dalgaları e-posta gibi düzenleyebiliyorsunuz.
Google Wave’in işlevselliğini artırmak için de iki ana yol var. Gadget adı verilen eklentiler, ana menüde bulunuyor ve tıpkı Firefox eklentileri gibi seçerek eklenebiliyor. Bu eklentileri dalgalara ekleyebiliyorsunuz. Örneğin yarattığınız bir dalgadakilerin Twitter’a otomatik eklenmesini sağlayabilirsiniz.
Diğer yolu ise robotlar belirliyor. Yaratılan robotlara dalga ekleyerek daha sonra takip edebiliyorsunuz. Ancak insan ve robotları ayırt etmenin bir yolu yok. Robotlar için ileride bir arama işlevi eklenmesi bu işi kolaylaştıracağa benziyor.