PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkler Messenger'ı akşam kullanıyor


aŞk-ı LâL
24 Temmuz 2009, 01:21
http://www.veteknoloji.com/resimler/haberler/20090721100924_msn.jpgDört Windows Live Messenger kullanıcısından biri tam gün online.

Microsoft’un Universal McCann ile birlikte yaptığı online araştırma Windows Live Messenger kullanıcılarının tüketim alışkanlıklarını ve beğenilerini ortaya koydu.

Microsoft’un 31 binin üzerinde Windows Live Messenger ve Windows Live Hotmail kullanıcısıyla gerçekleştirdiği araştırma Brezilya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci Windows Live Messenger topluluğunun tüketim alışkanlıklarını detaylarıyla ortaya koydu. Universal McCann işbirliğiyle yapılan araştırma Windows Live Messenger tutkunlarının kariyer, giyim, teknoloji vb. birçok ilgisine somut verilerle ışık tutuyor.

Bireylere kendi gerçek potansiyellerini keşfetme olanağı veren yazılımlar sunan Microsoft, dünyanın en fazla kullanılan anlık mesajlaşma yazılımı Windows Live Messenger için ülkemizde kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. Microsoft - Universal McCann işbirliği ile Windows Live Messenger için Şubat - Mart 2009 aylarında online ortamda gerçekleştirilen dev araştırma, kapsama alanı itibarıyla Türkiye’deki İnternet kullanıcılarının ayrıntılı bir profilini de ortaya koydu. % 72’si erkek, % 28’i kadın olmak üzere 31.764 kişinin katıldığı Windows Live Messenger araştırması, aynı zamanda büyük ve renkli bir tüketici topluluğunun beğenileri ile tüketim alışkanlıklarına da ışık tutuyor.

Türkiye sayısı 29 milyon olan Windows Live Messenger kullanıcısı ile dünyada Brezilya’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Ayrıca yine Türkiye 27 milyonluk Windows Live Hotmail kullanıcı sayısıyla ABD ve Brezilya’dan sonra dünyada üçüncü sırada geliyor.

Microsoft Tüketici ve İnternet Servisleri Türkiye Genel Müdürü Ebru Çapa, araştırma hakkında şunları söyledi;
“Windows Live Messenger kullanıcılarıyla online olarak gerçekleştirdiğimiz bu araştırmanın özellikle online medyada tanıtım yapmak isteyen kurumlara değerli bilgiler sunduğu kanısındayız. Araştırma bize Türkiye’deki Windows Live müşterilerimizi daha yakından tanıma fırsatı verirken, etkili bir medya ortamı olarak Windows Live Messenger ile ilgilenen reklamcılık ve tanıtım sektörüne de hedef kitlemizin özellikleri hakkında geniş bir ufuk açmış oldu. Windows Live Messenger kullanıcıları tüketim alışkanlıkları ve beğenileri itibarıyla çok zengin, renkli ve kendi içinde farklı segmentleri olan bir topluluk oluşturuyor. Microsoft olarak bizler bu dinamik topluluğun İnternet ortamındaki paylaşım ve etkinlik ihtiyaçlarını gelişen Windows Live hizmetlerimizle karşılama gayreti içindeyiz. Windows Live sinerjisiyle büyüyen topluluğumuza yönelik hizmetlerimizi çeşitlendirirken, onların ihtiyaçlarını anlamaya yönelik araştırmalarımıza da devam edeceğiz”.

En çok arkadaşlar ve aileyle sohbet için kullanılıyor

Universal McCann’in Microsoft için büyük bir titizlikle yönettiği araştırmaya katılanların % 89’unu çalışanlar ve öğrenciler oluşturuyor. Kullanıcıların Windows Live Messenger’ı kullanma nedenleri arasında “arkadaşlar ve aileyle sohbet” ihtiyacı, % 92 oranı ile başı çekiyor. Her yaş grubundan kullanıcısı olan Windows Live Messenger’ın araştırmasına yanıt verenlerin % 67’si yaş ortalaması itibarıyla 24 yaş ve altındayken, % 33’ünün ise 25 yaş ve üzerinde olduğu görülüyor.

Windows Live Messenger sadık bir kullanıcı kitlesine sahip

Microsoft – Universal McCann işbirliğiyle hayata geçen Windows Live Messenger Araştırması’na yanıt verenlerin % 65’i Windows Live Messenger yazılımını düzenli olarak kullandığını açıklarken, % 95’i ise e-posta hizmeti olarak Windows Live Hotmail kullanıcısı olduğunu ifade ediyor.

Windows Live Messenger’ın sadık bir kullanıcı kitlesi bulunuyor. Katılımcıların % 85’i Windows Live Messenger’i kullanmak için hemen her gün açıyor. Buna karşılık, araştırmaya yanıt verenlerin % 34’ü beş yıldan fazla bir süredir Windows Live Messenger kullanıcısı olduğunu söyledi. Messenger’ı 3 ile 5 yıl arası bir süredir kullandığını açıklayanların oranı ise % 27’yi buluyor. 1-3 yıldır Messenger kullananlar ise yine % 27 gibi büyük bir oranda. 3 yıldan daha uzun bir süre Windows Live Messenger kullananların oranının % 61’in üzerinde olduğu anlaşılıyor.

Kullanıcıların %84’ü sosyal platformlara üye

Bu arada Windows Live Messenger sadece masaüstü yazılım olarak kullanılmıyor. Örneğin, araştırmaya yanıt verenlerin % 67’si Facebook sayfasındaki Windows Live Messenger eklentisini de etkin bir şekilde kullandığını belirtti. Windows Live Messenger kullanıcılarının % 84’ünün İnternet ortamında sosyal profili bulunuyor.

Saat 18:00’den sonra online oluyor

Windows Live Messenger kullanıcıları günde ortalama 5-8 saat gibi çok geniş bir zaman dilimini bu yazılımın başında geçiriyorlar. Öğrenciler ve çalışanlar, Windows Live Messenger’a hem evden, hem de gün içinde bulundukları yerlerden bağlanıyorlar. Bu nedenle araştırmada birden çok seçeneği işaretleyen öğrencilerin % 96’sı evden, % 35’i İnternet kafelerden, % 32’si okuldan bağlandığı, çalışanların ise % 84’ü evde, % 67’si işyerinde kullandığı anlaşılıyor.

Akşam saat 18:00’den sonra kullanım oranı dikkat çekici bir şekilde artış gösteren Windows Live Messenger günümüz insanının eğilimlerini de yansıtan ipuçları sunuyor. Windows Live Messenger’ını tüm gün açık tutanların oranı da azımsanmayacak boyutta. Araştırmaya yanıt veren her dört katılımcıdan biri Windows Live Messenger yazılımını bütün gün açık tuttuğunu söyledi.

Kullanıcıların yarısından fazlası boş zamanlarında TV izliyor

Araştırmaya katılanların % 56’si boş zamanlarını değerlendirmek için TV izlediğini açıklarken, İnternete bağlanmak % 37 ile bu açıdan ikinci sırada yer alıyor. Katılımcıların birden fazla seçeneği işaretleyebildiği araştırmada boş zamanında gazete okuyanlar % 31, kitap okuyanlar % 20, müzik dinleyenler % 18, spor yapanlar % 17 ve PC oyunu oynayanlar % 17 oranlarıyla temsil ediliyor.

Windows Live Messenger kullanıcıları yaşamdan ne istediğini biliyor

Yaklaşık % 45’i metropolllerde yaşayan Windows Live Messenger araştırmasına katılanlar, çağdaş Türk insanının da bir profilini çiziyor. Kariyer odaklı, dış görünümüne önem veren, yeniliklere açık ve müzikle ilgilenen bu kesim, araştırmanın alt kırılımlarında yaşamdan ne istediklerini bilen, kararlı insanlar olarak öne çıkıyor.

Kullanıcıların dörtte bir hareketli ve değişime açık bir hayat beklentisi içinde

Windows Live Messenger araştırmasına yanıt verenlerin % 34’i “Kariyerimde en üst noktaya ulaşmak isterim” derken, “Sadece para kazanmak için değil kariyerim için çalışıyorum” diyenlerin oranı ise % 23’ü buluyor. Her 100 Windows Live Messenger kullanıcısından 23’ü hareketli ve değişim dolu bir yaşam beklentisi içinde olduğunu ifade ederken, “Sıradışı tatilleri severim” diyenlerin oranı da % 14’ü buluyor.

Windows Live Messenger ve mobil

Araştırmaya cevap verenlerin % 34’ü kendi cep telefonları Windows Live Messenger’ı destekliyor olsa bu hizmeti hemen kullanabileceklerini söylüyor. Her dört Windows Live Messenger kullanıcısından biri Windows Live Messenger’a bağlanmak için cep telefonunu kullanıyor.