PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : RTÜK internete de el attı


aŞk-ı LâL
01 Temmuz 2009, 17:40
http://www.ensonhaber.com/images/news/78066.jpgUlaştırma Bakanı Yıldırım "İnternetten televizyon ve video yayını artıyor. Bunların denetimi için RTÜK ve BTİK ortak kurul oluşturabilir" dedi
İnterpro Medya tarafından 10'uncusu düzenlenen Bilişim 500 ödülleri, İTÜ Maslak Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve BTİK Başkanı Tayfun Acarer'in katıldığı toplantıda açıklandı. Bakan Yıldırım toplantıda yaptığı konuşmada internetteki video ve televizyon yayınlarının yasal düzenlemelere tabi olması için Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTİK) ortak bir kurul oluşturabileceğini söyledi. Yıldırım, "Geleneksel altyapı değişiyor. İnternet altyapısı ile birlikte herşey birbirine giriyor. Bilgisayar üstünden yayıncılık başlıyor. Bunun yetkisini iznini kim verecek? Bu yenilikçi düşünceye ayak uydurması gerekiyor. Bunu yapmazsak istediğimiz gelişme olmaz, ya da fiili duruma karşı yasal çerçeve geliştirmek kolay olmuyor. Orta vadede yasal altyapıyı gözden geçirmek gerek. RTÜK ve BTİK birleştirilerek ortak bir kurul oluşturulabilir" dedi.

2008' in en iyileri seçildi
Bilişim sektöründe donanım, yazılım ve hizmet alanlarında büyüme kaydeden şirketlere ödülleri İTÜ öğrencileri tarafından verildi. 2008 yılında en hızlı büyüyen bilişim şirketi Helyum, son 10 yılda en fazla performans gösteren bilişim şirketi ise Bimeks oldu. İnternet hizmeti dalında satış gelirlerine göre sıralamada birinciliği Türk Telekom alırken, yılın mobil hizmet şirketi Turkcell oldu. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye bilişim pazarının 2007'ye oranla, yüzde 9 oranında büyüdüğü ve toplam pazar büyüklüğünün 28 milyar doların üzerine çıktığı görüldü. Yazılım sektörü pazarın üzerinde bir performans göstererek yılı yüzde 18'lik bir büyüme ile kapattı. 1,5 milyar dolar ciroya ulaşan yazılım sektörü toplam pazar içindeki payını ise 5,3'e yükseltti.

Günde 1 milyar çöp posta
Bilgi Teknolojileri İletilişim Kurumu (BTİK) Başkanı Tayfun Acarer, Bilişim 500 ödül töreninde yaptığı konuşmada 2009'da bilişim sektöründeki küçülmenin yavaşlayacağını hatta pozitife dönmesini beklediğini söyledi. Acarer, internette bilgi kirliliğine neden olan çöp e-postalar konusuna eğildiklerini belirterek, TTNet ile başlattıkları bir çalışmada bu konuda önemli sonuçlar elde ettiklerini ve sonuçları, çalışmanın tamamlanacağı Ağustos ayı sonunda açıklayacaklarını anlattı.