PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beyni kontrol eden sandalye


aŞk-ı LâL
01 Temmuz 2009, 17:20
http://www.ensonhaber.com/images/news/180482.jpgToyota, beyin dalgalarıyla kontrol edilebilen tekerlekli sandalye geliştirdi.
Elektroensefalografi adındaki beyin dalgalarını tanıma teknolojisi yeni değil. Kısa adı EEG olan sistem, sensör takılı bir şapka yardımı ile kişinin beyin dalgalarını okuyabiliyor. Bu bilgi bir bilgisayar tarafından analiz ediliyor ve bağlı olan cihaza aktarılıyor. Bilim adamları bu teknolojiyle yıllardır uğraşıyordu ancak bugüne kadar hızlı cevap süresi elde edememişlerdi.

Durmak için kişinin yanakları şişmeli
Toyota'nın zihin kontrollü tekerlekli sandalyesi şu ana kadar elde edilen en kısa geri tepki süresine sahip: Sadece 125 milisaniye. Yani saniyenin binde 125'i. Kullanıcı, anlık yön değiştirme, ileri ya da geri gitme şansına sahip. Durmak için, sandalyede oturan kişinin yanaklarını şişirmesi yeterli. Bir sensör bu hareketi algıla***** cihazı durduruyor.

Ticari bir sağlık ürünü
Kısa geri tepki süresi nedeniyle Toyota bu elektrikli sandalyeyi ticari bir sağlık ürünü haline getirmeyi planlıyor. Felç geçiren ya da kaslarını hareket ettirmeyenler, ürünün hedeflediği kitle.

Toyota, ürünün bir üst basamağı olarak duygular nedeniyle ortaya çıkan beyin dalgalarını kullanmayı hedefliyor.