PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Microsoft yeni arama motoru 'Bing'i başka isteden mi çaldı?


aŞk-ı LâL
27 Haziran 2009, 01:55
http://www.veteknoloji.com/resimler/haberler/20090626125031_09062620bingtravelresults_hlarge.jp gMicrosoft yeni arama motoru 'Bing'i başka isteden mi çaldı?

‘Kayak’ adlı internet sitesi, özellikle ucuz uçak bileti bulma kousunda uzmanlaşmış durumda. Kayak yöneticileri, Microsoft yöneticilerine kendi siteleri ile Bing’in seyahat arama bölümlerinde çarpıcı benzerlikler olduğu yönünde bir mektup yayınladı.

Kayak’ın pazarlama MüdürüRobert Birge taleplerini şöyle açıkladı: “Microsoft yöneticileri ile Bing ve Kayak arasındaki benzerlikler konuşmak için resmi yollardan iritbata geçtik. Bing’in seyahat ürünlerine bakıldığında, bizim piyasalara yaklaşımımızı paylaştıkları görünüyor.”

İki sitenin de seyahat bölümlerinde, kullanıcılar kutucukları ve slaytlarları birleştirerek kendi seyahat ajandalarını oluşturabiliyor

Mayıs ayında piyasaya çıkışından sonra siteyi inceleyen internet uzmanları da Bing’in Kayak’la olan benzerliğine dikkat çekmişti.

Diğer taraftaysa Bing’in yöneticisi Whitney Burke, kayak yöneticilerinin iddialarını yalanladı. Konuyu Kayak yöneticileri ile görüştüklerini doğrulayan Burke, “Bing Travel, Microsoft ve Farecast.com tarafından geliştirilen ve 2008 yılında son halini alan bağımsız bir platforma sahiptir. Buna karşı olan iddialar asılsızdır” dedi.

Tüm suçlamalara rağmen Bing’in pazar payı artmaya devam ediyor. comScore’un yaptığı değerlendirmeye göre Haziran’ın ilk haftasında, ABD’deki internet aramalarının yüzde 16.7’si Bing üzerinden yapıldı.