PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bin Yıllık Veri


aŞk-ı LâL
23 Haziran 2009, 16:49
Japon bilim adamları üstüne yazılan verileri 1000 yıl boyunca bozulmadan saklayabilecek sabit disk geliştirdiklerini açıkladılar.

DVD, sabit disk ve bunun gibi veri depolama araçlarının uygun koşullarda saklandığında ortalama olarak 30 yıl ömrü olduğu söyleniyor. Yani bir DVD'ye koyduğunuz veriler yaklaşık 30 yıl boyunca bozulmadan saklanabiliyor. Bu süreden sonra verilerin bozulmaya başlayacağı belirtiliyor.


http://static.shiftdelete.net/img/article/asdada1245671388.jpg


Japonya'daki Keio ve Kyoto Üniversite'lerinden bilim adamları, ortaklaşa yürüttükleri çalışmada, üstüne yazılan veriyi 1000 yıl boyunca bozulmadan saklayabilecek bir teknoloji geliştirmek üzere olduklarını açıkladılar. Halen geliştirilmekte olan bu yeni deoplama sistemi yarı iletken teknolojisi temel alınarak tasarlanıyor.

Çalışmayı yürüten ekibin başındaki isim olan Prof. Tadahiro Kuroda geliştirdikleri teknolojinin on yıl içinde ticari olarak kullanılabilceğini iddia ediyor. On yıl içinde böyle bir ürün piyasaya çıkar mı bilinmez ama 1000 yıl dayanıklı olduğu iddiasını kanıtlamak için onlarca nesil beklemek zorunda kalacağımız kesin.

Emre Demiray