PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Facebook'ta yaptıkları yanına kar kalmadı!


aŞk-ı LâL
16 Haziran 2009, 06:41
Facebook'ta yaptıkları yanına kar kalmadı!

Facebook üzerinden insanları kandırarak farklı sitelere yönlendiren adamı büyük ceza bekliyor.

Sanford Wallace bir Facebook kullanıcısı. Fakat sıradan bir Facebook kullanıcısından farklı olarak o Facebook'u bir gelir kapısı olarak görüyor. İşin kötüsü Facebook üzerinden elde etmeye çalıştığı gelir, pek de ahlaki yöntemlere sahip değil. Wallace, tanıdığı ve tanımadığı sayısız Facebook kullanıcılarına çok sayıda mesaj göndererek, bu mesajlarda da ise yemleme (phishing) saldırıları gerçekleştiriyordu.

Durumu fark eden Facebook yönetimi çareyi Wallace'ı ve benzer eylemler gerçekleştiren 2 arkadaşını siteden men etmekte buldular. Ardından sitenin kullanıcılarını rahatsız ettiği, kullanıcı sözleşmesini ihlal ettiği ve Facebook üzerinden dolandırıcılık suçları işlediği gerekçesiyle mahkemeye verdiler. Wallace davadan kısa süre önce iflasını istediği için maddi cezaya çarptırılamayacak. Fakat Facebook yöneticileri bu yaptığının yanına kar kalmaması amacıyla bir ceza alması için uğraşıyorlar.

Wallace 1990'lı yıllarda istenmeyen e-posta göndermekten de mahkemelik olmuş ve tam 230 milyon dolar ödemeye mahkum edilmişti. Benzer konuda işlediği ikinci suçu nedeniyle Wallace'ın ciddi bir cezaya çarptırılacağına kesin gözüyle bakılıyor.