PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Wikipedia'nın güvenilirliği tartışılıyor.


aŞk-ı LâL
16 Haziran 2009, 06:30
Wikipedia'nın güvenilirliği tartışılıyor.

Wikipedia'da bir editörün para karşılığı makale yazdığının ortaya çıkması topluluğu karıştırdı.

Uzun süredir editörlük yapan bir Wikipedia yöneticisinin para karşılığı makale yazdığı ortaya çıktı. Karışan Wiki topluluğu bunun iyi mi kötü mü olduğunu karar vermeye çalışırken Wiki kurucularından Jimmy Wales olaya el koydu: "Kimse Wikipedia'dan para kazanamaz".

Hafta başında bir çevrimiçi iş sitesinde Wiki hizmeti sunabileceğini belirten bir iş arama ilanı internet meraklılarının ilgisini çekti. Teknik yazarlığının dışında bir Wiki editörü olduğunu da belirten aday Wikipedia'da iyi bir profil kazanmak isteyenlere yardımcı olabileceğini yazıyordu.

Bunun üzerine iki işveren editöre iş teklifinde bulundu ve kısa bir süre sonra ilgili makaleler Wikipedia sitesinde görünmeye başladı.

Bunun üzerine Wiki topluluğunda konunun etikliği üzerine bir tartışma başladı ve Jimmy Wales olaya el koyup "kimsenin Wikipedia üzerinden para kazanamayacağını ve bunun bir kural olduğunu" söyledi. Wales daha önce de MyWikiBiz adıyla şirketlere Wiki makaleleri yazan bir girişimi engellemişti.

Daha önce de bağış karşılığı makale değiştirdiği iddia edilerek haberlerimize konu olan, kendisi Wiki ile ilgili her konuşması için 75.000 dolar almaktan çekinmeyen, Wikipedia'yı kâr amaçlı bir kuruma dönüştürme amaçları olan ve hatta kendi yetkilerini kişisel aşk ilişkileri için kullanan biri için oldukça ilginç bir açıklama. Sonuçta Wikipedia bu kural ile ilerlemeye devam edecek. Ama çağın "bağımsız" dijital ansiklopedisinin güvenilirliğinin darbe aldığı bir gerçek...