PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni nesil netbook'lar fansız gelecek


aŞk-ı LâL
16 Haziran 2009, 06:25
.
Intel'in yeni nesil Atom platformu Pine Trail üzerindeki çalışmaları süredursun, kullanıcıların bir netbook'tan bekleyecekleri hemen hemen herşeyi elde edeceklerini şimdiden söyleyebiliriz.

Bildiğimiz gibi yeni platformun eski nesilden en büyük farkı ikili yonga tasarımı. Bu sayede hem maliyetleri kısan, hem boyutları düşüren ve hem de en önemlisi güç tüketimi değerlerini minimize eden Intel bir taşla tam üç kuşu da başarıyla vurmayı sağladı. Şimdi de firma cephesinden gelen haberlerde, yeni nesil netbook modellerinin fansız bir yapıda tüketicilere sunulabileceği belirtildi. Henüz konu ile ilintili %100'lük bir onaylama gelmemiş olmasını ise, Intel'in bıraktığı güvenlik payına yani 'ne olur ne olmaz' ihtimaline yormamızda hiçbir sakınca yok.

Kuvvetle muhtemel yeni nesiller piyasaya sürüldüğünde karşımıza ikili bir konfigürasyon çıkacak. Giriş ve alt-orta seviye donanım bileşenlerine sahip modeller fansız bir yapıda, üst seviye modeller ise fanlı fakat kullanıcıya ancak bilgisayarın aşırı zorlandığı zamanlarda sesinin duyurabilecek yapıda gelecekler. Boyutların da şimdiki nesle kıyasla biraz daha ufalacağı bir başka veri. Kısaca yeni nesil Atom platformu kullanıcıların yüzünü performans haricinde hemen her konuda güldürecek. Performansı ise şimdiki nesille hemen hemen aynı olacak. Son olarak ilk örneklerin bu yıl son çeyreği itibariyle piyasaya sürüleceğini hatırlatarak haberimizi sonlandıralım.