PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu robot aklınızı okuyacak!


aŞk-ı LâL
16 Haziran 2009, 06:21
Avrupalı araştırmacılar, insanın ihtiyaçlarını anlayan bir robot geliştirdiklerini iddia ediyorlar.

Avrupa Komisyonu'nun Ortak Bilim ve Teknoloji Projesi çerçevesinde geliştirilen robotlar, insanlar için karmaşık bir oyuncağı birleştirmede insanlara yardımcı olmak için programlandı. Çünkü robotlar oyuncak inşa sürecini biliyor, insanların hareketlerini gözlemliyor, montaj için gerekli uygun aletlerin yerini belirlemek gibi konularda insanlara yardım edebiliyor.

Portekiz'de Minho Üniversitesi'nden bilimadamları, robotların davranışı gözlemlediğini, ne yapması gerektiği planladığını, bir sonraki adımları görmeyi çok çabuk öğrendiklerini ve insan partneri doğru prosedürü uygulamadığında hataları bulduğunu söylüyorlar.

Bu gelişme, insanların refakatinde sezinleyerek ya da hareketleri sorgula***** karar veren ve hareket eden robotlara öncülük edeceğini açıklayan, bilimadamları, testlerinin robotların ve insanların kendi işlerini koordine edebildiğini gösterdiğini açıkladılar.

Bilimadamları robotları, eğer hareketleri çoklu kararlar içeriyorsa niyetlerini açıklamak için insan ortağına sorarak olası yanlışlarla başa çıkmak için programladı. Örneğin, ayrıntılı bir oyuncak parçası birkaç şekilde kullanılabiliyorsa, robot insan ortağına bu parçayı hangi amaçla kullamayı planladığını soracak.

Robotlarının rezonans (titreşim) sürecine benzer nöral mimariye sahip olduğunu söyleyen araştırmacılar, insan psikolojisi ve deneyimi ile robotbilim arasındaki ilişkinin çok yakın olduğunu kaydettiler.