PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : iPhone 3G S detaylı inceleme


aŞk-ı LâL
16 Haziran 2009, 06:12
http://img197.imageshack.us/img197/3535/20090615012440iphone3gs.jpgYeni iPhone 3G S modelinde donanım olarak kamera, işlemci ve hafızada iyileştirmeler yapıldı. iPhone 3G S’ye eklenen yeni özelliklerin çoğu, iPhone 3.0 işletim sisteminden geliyor.
Yeni işletim sistemi, iPhone kullanıcıları için en büyük sıkıntı olan kes, kopyala, yapıştır ve MMS eksikliklerini giderdi.Donanım gerektirmeyen yeni özellikleri eski iPhone kullanıcıları yazılım güncellemesi yapmak şartı ile kullanabilecekler. İşletim sisteminin yeni versiyonu 17 Haziran 2009 tarihinde indirilebilecek.
Apple iPhone 3G S özellikleri:
* 62.1 x 115.5 x 12.3 mm boyutlarında, 135 gram ağırlık
* Handsfree, Bluetooth, Ses kaydı
* 12 saat konuşma, 300 saat bekleme süresi
* Uçuş modu, USB Desteği, E-posta Desteği
* 16777216 renkli, 480 x 320 px ekran
* 16 GB / 32 GB dahili hafıza seçenekleri
* 3 MP kamera, Otomatik netleme
* Parmak izine karşı dayanıklı ekran
* Mesafe algılayıcı ve Ortam ışık algılayıcı
http://img197.imageshack.us/img197/7199/609appleiphone3gs04.jpg
* Telefon özelliği
Görüşme esnasında bir başka numarayı arayıp mevcut çağrıyı beklemeye alabiliyorsunuz. İsterseniz mevcut çağrı sürerken e-postalarınıza bakabiliyor veya herhangi bir uygulamayı çalıştırabiliyorsunuz. Telefonun handsfree özelliği de mevcut. iPhone 3G S’nin sesli mesaj özelliği de bulunuyor.
* iPod menüsü
3.5-inc geniş parlak ekranda müzikler ve videolar artık daha eğlenceli. Albüm kapak resimleriyle birlikte görsellik açısından çok farklı bir müzik deneyimi sunuyor. Parmağınızla dokunarak çalmakta olan şarkıyı ileri geri sarabiliyorsunuz. iTunes üzerinden yeni müzik, video veya TV görüntülerine ulaşabiliyorsunuz. Video izleme esnasında ekran üzerine 2 kere tıkla***** ekranı 16:9 boyutuna ayarlayabiliyorsunuz.
* Safari – İnternet
iPhone 3G S internete EDGE, 3G ve Wireless ağları üzerinden bağlanabiliyor. Ekran üzerinde herhangi bir web sayfası açıkken yakınlaştırma yapmak istediğiniz yerin üzerine çift tıklamanız yeterli. Sekme özelliği sayesinde daha önce gezdiğiniz sayfalara hızlıca ulaşabiliyorsunuz. Beğendiğiniz web sayfalarını ana ekranda simge şeklinde kaydedebiliyorsunuz. Bu şekilde daha hızlı ulaşma imkanınız oluyor.
http://img188.imageshack.us/img188/4679/9609appleiphone3gs08.jpg
* E-Posta
Popüler e-posta servislerini destekleyen iPhone 3G S’de (MobileMe, Yahoo! Mail, Gmail, Hotmail ve AOL) IMAP ve POP mail desteği de bulunuyor. Aynı zamanda Microsoft Exchange ActiveSync ile uyumlu. E-Postalarınıza ekli olan Microsoft Office dokümanlarını ve .pdf formatındaki dokümanları okuyabiliyorsunuz. Kes, kopyala, yapıştır özelliği sayesinde e-postalarınızdan veya notlarınızdan yazıları alabiliyorsunuz. Çoklu seçme özelliği sayesinde de istediğiniz e-postaları işaretleyerek silebiliyorsunuz. E-Posta göndermek istediğinizde, eğer adres rehberinizde kayıtlı ise siz yazmaya başladığınızda benzer e-posta adresleri listeleniyor. E-posta içerisindeki telefon numaralarını otomatik olarak tanıyor ve direkt aramanıza imkan veriyor.
* Video oynatma ve kayıt
iPhone 3G S’nin video kayıt özelliği bulunuyor. Bununla birlikte videolarınızı kırpabiliyorsunuz. Video kaydına başlamadan önce videoyu hangi amaçla çektiğinizi soran bir ekran geliyor. MobileMe, YouTube, MMS ve E-Posta seçeneklerinden birine göre video kayıt başlıyor. Örnek olarak MMS özelliğini seçerseniz görüntü kalitesi ve uzunluğu sınırlı olacaktır.
* Fotoğraf
3 MP kameraya sahip iPhone 3G S’nin eski modellere göre çok iyi diyebileceğimiz bir kamerası bulunuyor. Otomatik netleme özelliği sayesinde net fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. İsterseniz odaklanmak istediğiniz bölgeyi dokunmatik ekran üzerinden seçebiliyorsunuz. Çektiğiniz fotoğrafları tek tuşla paylaşmak mümkün. iPhone 3G S’nin sıralı çekim özelliği ve makro modu da mevcut. Çoklu seçim özelliği sayesinde, silmek istediğiniz fotoğrafları kolay ve hızlı bir şekilde silebiliyorsunuz.
* Sesle arama
Menü tuşuna uzun süreli bastığınızda sesle kontrol menüsü açılıyor ve sistem bir komut vermeniz için sesinizi dinliyor. Rehberinizde bulunan birini aramak istiyorsanız vermeniz gereken komut şu şekilde: Ara Senem Alkan Cep Arama yapmak istediğiniz kişiyi, rehberde kayıtlı olduğu şekilde söylemeniz yeterli. Son kısımda yazan Cep komutu kişinin birden fazla telefon bilgisi olması durumunda kullanılıyor. İsterseniz aynı ismi, vereceğiniz sesli komutu Evden ile bitirerek ev numarasından arayabilirsiniz. Sesli arama özelliğini kullanarak rehberde kayıtlı olmayan bir numarayı aramanız da mümkün. Bunun için menü tuşuna uzun süreli basmak ve Numara Çevir komutunun ardından aramak istediğiniz numarayı rakamlar şeklinde söylemek yeterli.
* Sesle kontrol
Sesle kontrol özelliğini iPod üzerinde de kullanabiliyorsunuz. Telefonun içerisinde yer alan herhangi bir şarkıyı çalmak mı istiyorsunuz? Bunun için menü tuşuna uzun süreli basmak, Şarkı çal komutunun ardından, parçanın ismini söylemeniz yeterli. Bu komutların çalışabilmesi için daha önceden bir ses kaydı gerçekleştirmenize gerek yok. iPhone 3G S söylediklerinizi anlar ve istediğiniz şarkıyı hemen bulur ve çalmaya başlar. iPod üzerinde çalan bir parçanın ismini yine sesli komut vererek öğrenebilirsiniz. Bunun için menü tuşuna uzun süreli basmak ve Bu şarkının ismi nedir? komutunu söylemeniz yeterlidir. Sesli komut özelliğinde Türkçe dil desteği bulunmaktadır. iPhone 3G S ile ses kaydı yapabiliyor ve bu ses dosyalarını kırpabiliyorsunuz. Oluşturduğunuz ses kliplerini MMS veya E-Posta ile paylaşabiliyorsunuz.
http://img44.imageshack.us/img44/6429/609appleiphone3gs07.jpg
* Mesajlaşma
iPhone 3G S’nin mesajlaşma sistemi diğer modeller ile aynı. Aynı kişiden gelen mesajlar yine alt alta sıralanıyor. Fakat aradaki mesajları ister tek, ister çoklu olarak silebiliyorsunuz. Ekranın çift teması algılayabilmesi, bu özelliğe sahip olmayan diğer dokunmatik ekranlı telefonlardan daha hızlı mesaj yazmanızı sağlıyor. iPhone 3G S’nin MMS gönderme ve alma özelliği de bulunuyor. Birden fazla kişi seçerek çoklu SMS ve MMS gönderebiliyorsunuz.
* Konum ve Pusula
Google Maps haritası üzerinden GPS desteği ile navigasyon sunan iPhone 3G S, tek dokunmayla Dünya üzerindeki konumunuzu kısa süre içerisinde bulabiliyor. Eğer hareket halindeyseniz konumunuzu sürekli güncelleyerek harita üzerindeki hareketinizi de izleyebiliyorsunuz. Pusula özelliği ile birlikte 3G S, sizin hangi yöne doğru gittiğinizi belirliyor ve haritayı otomatik olarak çeviriyor. 3G S ile trafik bilgilerini ve yol durumunu da görmek mümkün. Fakat bu özellik şebeke desteği ile çalışmaktadır. Bulunduğunuz konumdan gitmek istediğiniz konuma doğru yol tarifi de yapmaktadır.
* Klavye
Her iki konumda da QWERTY klavyeyi kullanabiliyorsunuz. Yatay konumda tuşlar biraz daha büyüyor. Ekran büyütecini kullanarak yazınız üzerinde düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Büyüteci açmak için ekran üzerine uzun süreli basmak yeterli. 3G S’de yazım denetimi özelliği de mevcut. Hatalı bir kelime girişi yaptığınızda doğru seçenekleri sıralıyor. Sık kullandığınız kelimeleri otomatik olarak listeliyor. Space tuşuna basarak bu kelimeleri kabul edebiliyorsunuz. İnternet adresi yazmak istediğinizde .com, .org, .net veya .edu uzantıları için tek tuş bulunuyor. Klavyede Türkçe ile birlikte 40 farklı dile ait karakter desteği de bulunuyor.

* Kes, Kopyala, Yapıştır
iPhone modeli için en çok problem yaşanan konulardan birisi de kes, kopyala ve yapıştır araçlarının olmamasıydı. Yeni sürüm işletim sistemi ile bu problem ortadan kaldırıldı. Artık hem eski hem de yeni iPhone kullanıcıları bu araçları kullanabiliyor. Bu özellik sayesinde sadece yazı değil, herhangi bir internet sitesinde gördüğünüz resim ve video içeriğini de kopyalayabiliyorsunuz. Kopyalama işlemini başlatmak için ekrana iki kere tıklamak yeterli. iPhone 3G S kopyalamak istediğiniz içeriği seçmeniz için size bir çerçeve çıkarıyor. Kopyaladığınız bu içeriği yapıştırmak için ise ekrana uzun süreli dokunmanız gerekiyor. Eğer yanlış bir içeriği kopyaladığınızı fark ederseniz geri almak için yapmanız gereken şey iPhone 3G S’nizi sallamak.
* İçerik Arama
Aramak istediğiniz kelimeyi yazmaya başladığınızda rehber, e-postalar, takvim kayıtları, dosyalar, notlar, uygulamalar, resimler ve multimedya içeriğinize ait her şey taranıyor ve sonuçlar hemen ekran da gösteriliyor. Ana ekranı sağa kaydırarak içerik arama çubuğuna ulaşabiliyorsunuz.
* Erişilebilirlik seçenekleri
iPhone 3G S kullanıcıya daha çok kişiselleştirme olanağı sunuluyor. Sesli kontrol özelliğini kullanmak istemiyorsanız bu özelliği devre dışı bırakabiliyorsunuz. İsterseniz ekran zemin rengini siyah yapabiliyorsunuz. iPhone 3G S, menüsünde yer alan yazıları okuyamıyorsanız bunları daha büyük göstermesini sağlayabiliyorsunuz. Telefonu USB veya Bluetooth ile bilgisayarınıza bağlayabilir, bilgisayar ve telefon arasında internet paylaşımı yapabilirsiniz.
* Diğer özellikler
Safari web tarayıcısını, YouTube menüsünü, iTunes ve App Store’u, kamera ve navigasyon özelliklerinden istediklerinizi şifreleyerek bu menülere ulaşımı engelleyebiliyorsunuz. Daha önce bağlandığınız kablosuz ağ yakalandığında otomatik olarak bağlantı sağlanıyor.[b][size=9]