PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AB Microsoft'un aldığı kararı yine beğenmedi


aŞk-ı LâL
16 Haziran 2009, 05:27
Anlaşılan o ki, Microsoft ne yaparsa yapsın, Avrupa Birliği'ne bir türlü yaranamayacak. Velev ki, 'yüce' komisyonun dediğine harfi harfine uymasın.

MS'in, Avrupa'ya dağıtımı yapılacak olan Windows 7 sürümlerinin dahilinde IE barındırmayacağına yönelik aldığı karar AB cephesinde pek de olumlu karşılanmadı. MS'in böylesi bir yönteme başvurarak 'çözümün değil, sorunun bir parçası' olduğunu ima edici yönde açıklamalarda bulunan komisyon, aslında yapılması gerekenin Microsoft'un işletim sistemi dahilinde pekçok tarayıcıyı konuşlandırması olduğunu ve tüketicilerin de bunların içinden istediklerini seçebilmeleri olması gerektiğini belirtti. Böylesi bir tutumun özellikle tecrübesiz bilgisayar kullanıcıları için büyük bir sorun teşkil edebileceğini belirten AB, Microsoft'a da bu yönde bir adım atması için 'ricada' bulundu.

AB'nin böylesi bir 'gönüllü dayatma' uygulamasına MS cephesinden ne tür bir yanıt geleceği henüz belli değil, fakat; bir taraftan kendilerinden olan Opera'yı altan alta kayırıp, beri yandan tıpatıp aynı durumda olmasına karşın Apple'a da sesini çıkarmayan AB, Microsoft'tan dilediğini elde edecek mi göreceğiz.