PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Facebook ile öde" dönemi başlıyor


aŞk-ı LâL
02 Haziran 2009, 16:29
http://img245.imageshack.us/img245/7642/20090602022656218925389.jpgDünyaca ünlü sosyal ağ sitesi Facebook, son olarak "Facebook ile öde" sistemini duyurdu.

http://www.veteknoloji.com/resimler/haberdetay/header-feature-616-1243675260.jpgMevcut olan Facebook Connect uygulaması ile aynı sistemi kullanan "Facebook ile öde" (Pay with Facebook) kullanıcıların alışveriş sitelerinde ödeme seçimi sayfasında Visa, Mastarcard, Paypal gibi opsiyonların yanında "Pay with Facebook" butonu ile yerini alıyor.

Ödeme seçeneği olarak Facebook seçildiği takdirde Facebook hesap bilgilerinizle giriş yapıyorsunuz ve ödenecek miktarın karşılığı otomatik olarak Facebook kredisine çevriliyor. 10 U.S cents (Amerikan senti) 1 Facebook kredisine eşit ve ödeme Facebook kredisi satın alınarak Facebook sitesi üzerinden gerçekleştiriliyor.

Hızlı ödeme sistemlerinde lider olan Paypal, Alipay gibi sistemlere alternatif olup olamayacağı şu an için belli olmayan "Facebook ile öde" sistemi ileriki günlerde diğer siteler tarafından kullanımı yaygınlaştıkça daha çok ilgi göreceği tahmin ediliyor.

Şu an için Amerika'da bile yeni olan bu sistemin Türk alışveriş sitelerinde kullanılmaya başlanması ise daha da uzun bir süre alacak gibi görünüyor. Facebook ile ilgili gizlilik sorunları hala tartışılırken Türk kullanıcıların bu sisteme güvenip güvenmeyeceği de ayrı bir merak konusu.

Sistemin ilk örneğini GroupCard (http://apps.facebook.com/groupcards/?jpSrc=bookmark) uygulamasında görebilirsiniz.


Sistemle ilgili ekran görüntüleri ve sistemin kullanıldığı site resimleri:

http://www.veteknoloji.com/resimler/haberdetay/picture-218.jpg

http://www.veteknoloji.com/resimler/haberdetay/picture-316-2.jpg

http://www.veteknoloji.com/resimler/haberdetay/picture-419.jpg