PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vista SP2 sabit diski hafifletiyor mu?


aŞk-ı LâL
02 Haziran 2009, 16:27
http://www.veteknoloji.com/resimler/haberler/20090602014432_vista.jpg
Microsoft'un yayınladığı Vista SP2'yi kuranlar çok ilginç bir sonuçla karşılaşıyor. İşte detaylar.

Microsoft'un yakın zamanda Windows Vista işletim sistemi için yayınladığı Service Pack 2 pek çok faydalı özelliği beraberinde getiriyor. Ama en ilginci herhalde sabit disk alanı konusunda yaşanıyor. Kullanıcıların büyük kısmı SP2'den sonra sistemlerinin daha performanslı çalıştığından dolayı memnunlar. Fakat Vista SP2'nin ilginç bir yan etkisi daha gözlemlenmeye başladı. SP2 kuranların sabit disklerindeki boş alan artıyor!

Kimsenin daha fazla boş sabit disk alanına itiraz edeceğini sanmıyoruz ama yeni bir servis paketi kurduktan sonra sabit diskin boşalması da sık karşılaştığımız bir durum değil. İnternet üzeride konuyu tartışan kullanıcıların bazıları sabit disklerinde 40 GB'a kadar yer boş aldığını söylüyorlar. Boşalan alan miktarı kullanıcılar arasında farklılık gösterse de, genel olarak çoğu kullanıcının aynı durumu fark etmiş olduğu bir gerçek.

Microsoft bu konuyla ilgili bir açıklama yapmadı fakat tahminler Vista SP2'nin compcln.exe adlı uygulamayı otomatik olarak çalıştırdığı ve bu uygulamanın sabit diskteki gereksiz Windows dosyalarını ve eski yedek dosyaları otomatik olarak temizlediği için bu sonucun ortaya çıktığı yönünde.

Bilgi için: Microsoft
Telefon: (212) 258 59 98 pbx