PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Adobe Flash Platform beta'ları duyurdu


aŞk-ı LâL
02 Haziran 2009, 16:26
http://www.veteknoloji.com/resimler/haberler/20090602015429_2468202326_b320113073.jpg


Adobe firması Flash Platform'unun yeni içerik oluşturma araçlarını Adobe Labs sitesinden duyurdu.

Yeni Flash platformunda Adobe Flash Builder 4 (http://labs.adobe.com/technologies/flashbuilder4) *, Adobe Flash Catalyst (http://labs.adobe.com/technologies/flashcatalyst/) *, açık kaynak kodlu Flex 4 Framework (http://labs.adobe.com/technologies/flex4sdk/) * araçları bulunmakta.


http://www.veteknoloji.com/resimler/haberdetay/flex.jpg


Flash Builder 4: Zengin içerikli web tabanlı uygulamalar geliştirmenizi sağlıyor. Önceki adı Adobe Flex Builder olan bu uygulama açık kaynak kodlu Flex 4 Framework ile ücretli olan uygulamaların ayrışması için değiştirilmiş.

Adobe Flash Catalyst: Web tabanlı uygulamar için RIA (Rich Internet applications) arayüzlerin tasarlanması için geliştirilmiş bir araç olaması dolayısı ile geliştiricilerden ziyade tasarımcılara yararlı olacağa benziyor.

Flex 4 Framework: RIAs (Rich Internet applications/zengin içerikli web tabanlı uygulamalar) uygulamarın geliştirilmesi için birçok açık kaynak kodlu aracı birarada sunmakta.


http://www.veteknoloji.com/resimler/haberdetay/3newstars.jpg

MacroMedia'lı yıllarda Flash ismi bir uygulamanın adı iken, Adobe'ye satıldıktan sonra Flash tarzı uygulama geliştirme araçlarının genel bir ismi(geliştirme ortamı) haline gelmişti.

Adobe Firması, Flash ismini hem oldukça popüler olması hem de mevcut Flash uygulamasına farklı özellikleri eklemek yerine (biraz da ticari nedenlerle) yeni uygulamalar ortaya çıkarıp, bunlara içinde Flash isminin geçtiği isimler vermeyi yeğlemişti.

Flash uygulamalarınızı daha da zenginleştirmek için Papervision3D gibi çatıları kullanabilirsiniz.