PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu güvenlik açığını yamamayı ihmal etmeyin!


aŞk-ı LâL
31 Mayıs 2009, 04:19
Bu güvenlik açığını yamamayı ihmal etmeyin!

Microsoft'un duyurduğu yeni güvenlik açığını kapatmayı ihmal etmeyin! Detaylar burada.

Microsoft, DirectShow ile QuickTime içeriklerini görüntüleme esnasında meydana gelen önemli bir güvenlik açığını duyurdu. Güvenlik açığı Windows XP, 2000, Server 2003, Server 2008, Vista ve Windows 7 yüklü sistemlerdeki DirectShow'un kullandığı quartz.dll'den kaynaklanıyor. Eğer sisteminizde Apple'ın QuickTime yazılımı da yüklüyse, Microsoft'un uyarısına göre art niyetli kişilerin sisteminizi ele geçirmeleri mümkün.

Problem güvenlik açığını kullanan QuickTime dosyalarını çalıştırmayı denediğinizde kendisini gösteriyor. Her hangi bir tarayıcı ile internet üzerinden QuickTime formatında bir dosyayı çalıştırmak açığın ortaya çıkması için yeterli.

İşin kötüsü sorunun henüz kesin bir çözümü bulunmuyor. Fakat Microsoft daha kalıcı bir çözüm üretene kadar sizi sorundan koruyacak bir yöntem geliştirdi. Bunun için önce Microsoft'un şu sayfasını (http://support.microsoft.com/kb/971778) ziyaret etmeniz gerekiyor. Bu sayfada "Enable workaround" başlığı altındaki "Fix this problem" butonuna tıklayın. Bu sayede çözüm için gerekli dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Dosyayı çalıştırdığınızda ise yama, kayıt defterinde gerekli değişiklikleri yaparak sisteminizi koruma altına alıyor. Microsoft konuyla ilgili kalıcı bir çözüm ürettiğinde ise aynı sayfada yer alan "Disable workaround" butonunu kullanarak, bu yapılan değişiklikleri geri alabileceksiniz.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi için Microsoft'un şu sayfasını (http://www.microsoft.com/technet/security/advisory/971778.mspx) ziyaret edebilirsiniz (İngilizce).

Bilgi için: Microsoft
Telefon: (212) 258 59 98 pbx