PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cebinize sığan netbook


aŞk-ı LâL
28 Mayıs 2009, 00:16
http://timeturk.com/images/news/30829.jpg


Cep telefonunuz bilgisayar olarak işinizi görmüyor ama yanınızda bir dizüstü bilgisayar ya da netbook taşımak istemiyorsanız Windows XP ve Intel Atom'lu mBook ilginizi çekebilir.

Dizüstü bilgisayarların küçülme harekatı önce ekran boyutlarıyla olmuştu. Ardından geçtiğimiz yıllarda netbook fırtınası ortalığı kasıp kavurmaya başladı. Ama bugüne kadar cebinize sığan gerçek bir bilgisayar yapılma çabaları cılız birkaç örnek dışında sonuç bulmamıştı. UMID MI mBook adlı bu cihaz aradaki boşluğu doldurmak için piyasaya çıktı.

Büyüklerden Eksiği Yok
mBook, tam QWERTY klavye ile geliyor. 4.8 inç büyüklüğünde ekrana sahip olan ürün Windows XP ya da Linux'la sunuluyor. Ama yapılan testlerde Vista ve Windows 7 ile de çalışabildiği gözlemlenmiş. Intel Atom 1.33GHz işlemciye sahip olan mBook'ta 802.11b/g ve Bluetooth 2.0 kablosuz bağlantı desteği de bulunuyor. Depolama için 16GB'lık SSD kullanan ürün 512MB'lık bellekle geliyor. 1.3 megapiksel kamera, 3G desteği için SIM kart yuvası, microSD kart yuvası diğer özellikler arasında.

Kaça Satılıyor?
150x94x18mm ebatlarında olan ürün sadece 315 gram ağırlığa sahip. Bu minik bilgisayarın eleştirilebilecek tek yönü belki de fiyatı. mBook, yurtdışında 765 dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor.