PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MS açık kaynağa kaydı!


aŞk-ı LâL
23 Mayıs 2009, 01:00
http://www.veteknoloji.com/resimler/haberler/20090521072616_opensource.jpgMS'in yeni arama motorunda açık kaynak izleri.

Açık kaynak kodlu yazılımlara karşı tavrı bilinen Microsoft, şimdi neden açık kaynağa başvuruyor?

Microsoft, arama motoru konusunda en büyük rakibi olan Google ile mücadelede elinden geleni ardına koymuyor. Hatta Steve Ballmer'ın açıkça arama motoru konusunda epey geride olduklarını "bir numaralı oyuncu bizden çok büyük" sözleriyle itiraf etmişti. Fakat bu Microsoft için bir engel değil. Çok ciddi kaynaklara sahip olan Microsoft ne pahasına olursa olsun aramalarda bir numaralı oyuncu olan Google'ın yerine geçmek istiyor.

Bunun için sürekli kendisini geliştiren ve taktik değiştiren Microsoft'un son stratejisini Ballmer şu şekilde ifade etmişti; "Daha karıştırıcı bir şekilde hareket edeceğiz". Belki de bu yüzden şu anda Microsoft yeni arama motorunu geliştiren ekip Hadoop'a yönelmiş durumda. Açık kaynak kodlu Hadoop, Apache'nin bir projesi.

Microsoft'un açık kaynak kodlu yazılımlara aslında çok da yakın olmadığı biliniyor. Buna rağmen görünüşe göre Microsoft, açık kaynak kodun avantajlarını da kullanarak arama motoru konusunda ciddi adımlar atmaya hazırlanıyor.