PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'nin yüzde kaçı 3G'yi biliyor?


aŞk-ı LâL
20 Mayıs 2009, 20:06
GFK Türkiye Omnibus Araştırmaları tarafından 16 ilde yapılan araştırmaya göre halkın yüzde 77’si 3G’nin ne olduğunu biliyor.

Araştırma sonuçlarına göre en çok televizyondan ve Turkcell reklamlarından öğrenilen 3G, ‘görüntülü görüşme’ ve ‘cepten hızlı internet bağlantısı’ olarak tanımlanıyor. GFK Türkiye’nin, Ocak, Şubat ve Mart aylarında 16 ilde yaptığı 3G genişbant teknolojisi Omnibus araştırması, Türk halkının 3G ile ilgili bilgi düzeyinin arttığını gösterdi. 1312 kişilik bir denek grubu ile yapılan araştırmanın sonucuna göre; 3G’nin bilinirliği yılın ilk üç ayında artış trendini sürdürerek Mart ayında yüzde 77’ye ulaştı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Kayseri, Bursa, Balıkesir, Adana, Samsun, Gaziantep, Erzurum, Denizli, Diyarbakır, Trabzon, Antalya ve Malatya’da Turkcell için yapılan araştırmada; yüzde 50 kadın, yüzde 50 erkek denek kullanıldı. Yaş ortalamasının 34 olduğu ankette katılımcıların yüzde14’ü AB grubu, yüzde 28’i C1, yüzde 58’i C2 ve DE gruplarını temsil etti. Eğitim durumu ise yüzde 36 ilkokul, yüzde 21 ortaokul, yüzde 27 lise, yüzde 15 üniversite olarak saptandı.


Araştırmanın sonuçları şöyle:


Bilinirlik yüzde 77: Büyük şehirlerin dışında yaşayan nüfusun 3G konusunda bilgi sahibi olma oranı iki ay içinde yüzde 6 arttı. Aynı artış büyük şehirlerde yüzde 10 oldu ve 3G bilinirliği yüzde 70’ye ulaştı.Algı, görüntülü görüşme: Tüketiciler 3G’yi açık ara görüntülü görüşme servisi ile hatırlıyor. Görüntülü görüşmeyi takiben, Mart döneminde cepten hızlı internet ve mobil internet bağlantısı Şubat ayına kıyasla daha yüksek oranla hatırlandı. 3G ile birlikte kullanılacak tüm servislerin bilinirliği Mart döneminde artış gösterdi.3G’yi TV ve Turkcell reklamları öğretti: 3G hakkında bilgi alma / fikir edinme konusunda en önemli kaynak televizyon oldu. 3G ile ilgili bilgilerin kaynağı olarak ikinci sırada Turkcell reklamları gösterildi3G’de akla gelen ilk marka, Turkcell: Kent genelinde 3G dile getirildiğinde ilk akla gelen marka yüzde 63 oranıyla Turkcell oldu.Kent nüfusunun yüzde 61’i 3G kullanmak istiyor: Türkiye kent genelini temsil eden tüketicilerin yüzde 61’i 3G’yi kullanmayı düşündüklerini belirtti.


3G’de herkes ihtiyacına özel bir şey bulacak.


GFK Türkiye’nin Turkcell için yaptığı Omnibus araştırmasını değerlendiren Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, 3G genişbant teknolojisinin Türkiye’ye tanıtımında da lider olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Saral şöyle devam etti: “Türkiye’nin her yerinde müşterilerimiz, Turkcell’den 3G'yi bekliyor. Her zaman olduğu gibi 3G döneminde de müşterilerimiz en iyi servisi, kaliteyi, kapsama alanını yine Turkcell'de bulacak. 3G’de herkesin ihtiyacına özel bir hizmet var. Tüm bu hizmetleri müşterilerimize uygun fiyatlarla sunacağız. Müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmak ve onları şimdiden bu yeni döneme hazırlamak için 3G’li cihaz kampanyalarımızı sürdürüyoruz ve kampanyalarımızın gördüğü yoğun ilgiden memnuniyet duyuyoruz.


Araştırma nasıl yapıldı?


Araştırma GFK Türkiye TR BUS Omnibus Araştırması kapsamında; Türkiye kent genelini temsil eden biçimde; Ocak ayında 1303, Şubat ayında 1324 ve Mart ayında 1312 kişi ile görüşülerek gerçekleştirildi.


Araştırmada, pazar araştırmalarının en köklü yöntemlerinden biri olan; birden fazla müşterinin katılımıyla ve düzenli aralıklarla gerçekleştirilen Omnibus araştırma modeli kullanıldı.


Araştırmada, Kentsel Türkiye’yi temsil eden 16 ilde 15 yaş ve üzeri tüketicilerle yüzyüze görüşüldü.

TiMETURK