PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Korsanın interneti kesilecek


aŞk-ı LâL
17 Mayıs 2009, 14:45
İnternet üzerinden korsan film ya da müzik indirenin internet bağlantısı kesilecek.

http://www.gecce.org/forum/img_tmp/tb/teknoloji/tb_2wprwv9.jpg

Fransa'da yasa dışı dosya paylaşımı konusunda yaptırım uygulama konusu uzun süredir hükümetin gündemindeydi. Tartışmalar neredeyse 1 yıl öncesine kadar uzanıyor. Fransız hükümeti internet üzerinden yasa dışı dosya paylaşımında bulunduğu tespit edilen kullanıcılara yaptırım uygulama hakkını elde etmek istiyor. Geçtiğimiz ay içerisinde bu konu Fransız parlamentosunun gündemine gelmiş ve yapılan tartışmalı bir oylamada öneri reddedilmişti. Fakat katılımcı sayısının çok düşük olması gerekçesiyle oylama geçtiğimiz günlerde tekrarladı.

Bir tarafta bu uygulamanın yasa dışı dosya paylaşımını engelleyeceğini ve bu sayede telif hakkı sahiplerinin mağdur olmayacağını iddia eden, Sarkozy'nin de desteklediği parlamenterler yer alıyordu. Diğer tarafta ise bu uygulamanın internetin doğasına aykırı olduğunu düşünen ve uygulamanın masum kullanıcıları da zor durumda bırakabileceğini savunanlar vardı. Sarkozy cephesi yapılan oylamada 233 oya karşı 296 oy alarak, yasayı meclisten geçirmeyi başardı.

Kabul edilen yasaya göre artık bilgisayarından yasa dışı biçimde dosya paylaştığı tespit edilen kullanıcılara önce bir uyarı yazısı gönderilecek. Eğer eylem devam edecek olursa sıra ikinci ve daha sert bir uyarıya gelecek. Üçüncü tekrar da ise uyarı olmadan, kullanıcının internet bağlantısı 2 ay ile 1 yıl arasında bir süre için kesilebilecek.