PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnternetin sonu ne olacak?


aŞk-ı LâL
13 Mayıs 2009, 00:02
http://rsm.turkboard.us/data/thumbnails/3/.haber_310.jpgSon 1 yılda internet kullanıcılarının sayısı akıl almaz biçimde arttı; ama tünelin ucu karanlık…

Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcı sayılarının artması nedeniyle internet servis sağlayıcıları, artan talebi karşılamakta zorlanıyorlar. Yapılan bir araştırma internet trafiğinin 2008 yılında, bir önceki yıla göre tam %64 arttığını ortaya koydu. Yani 2007′de gerçekleşen tüm internet trafiği, 1 yıl içerisinde yarısından fazla arttı. Bu derece artan trafiğe dünyanın hemen hiçbir yerinde tam olarak hazır olan bir servis sağlayıcı yok. Çare ise bant genişliğini arttırmak için su altına yeni kablolar döşemekten geçiyor.

2008 yılında su altından geçen 15 yeni kablo döşenmiş ve bu sayede artan internet trafiğine çare bulunmaya çalışılmıştı. Bu yıl ise 16 yeni kablo daha döşeneceği açıklandı. Su altından geçen kablolara en büyük yatırım 2001 yılında yapılmış ve o yıl döşenen su altına kabolarına tam 13,6 milyar dolar harcanmıştı. Neyse ki teknoloji gelişti, maliyetler düştü. 2009′un su altı kablolamasının fiyatı sadece 2,6 milyar dolarcık.

Bu yeni kabloların artan internet trafiğe bir süre için çözüm olacağı tahmin ediliyor.


Kaynak (http://www.populergazete.com/366/internetin-sonu-ne-olacak/)