PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Encarta'nın fişi çekiliyor!


aŞk-ı LâL
04 Nisan 2009, 20:25
Microsoft, ansiklopedi yazılımı Encarta'yı kapatma kararı aldı.

Microsoft'un 90'lı yıllarda ilk olarak bir yazılım olarak pazara sunduğu, sonrasında İnternet üzerinden de kullanıma açtığı, hatta Microsoft Messenger üzerinden sorulara cevap verebilen bir sanal karakter ile daha erişilebilir hale getirdiği ansiklopedisi Encarta'yı kapatacağını duyurdu.

2008 yılı itibari ile veritabanında 62 bin madde bulunan, sayısız ilüstrasyon, fotoğraf, müzik klibi, video ve interaktif içerik ile servis veren Encarta, zengin içeriğine rağmen İnternet üzerinde ücretsiz olarak sunulan Wikipedia gibi referans servisleri karşısında beklenen ilgiyi görmüyordu.

Microsoft'un resmi açıklamasında, Encarta'nın kapatılmasına neden olarak insanların günümüzde bilgiyi geçtiğimiz döneme göre çok daha farklı şekillerde yaratması ve çok farklı kanallardan tüketmesi gösterildi.

http://www.indiacdhub.com/newimages/big/microsoft_encarta_2006_reference_library.jpg

2009'un ilk dönemlerinde 5 bin kişiyi işten çıkaran Microsoft, yatırımcılarına kar oranlarının önümüzdeki iki çeyrek boyunca düşebileceği konusunda uyarı yapmıştı. Firma Encarta yazılımının satışını ise Haziran ayı içinde durduracağını açıkladı.

Encarta'nın servis verdiği İnternet siteleri, 31 Ekim tarihinde hizmet vermeyi sonlandıracak. Japonya'ya özel servis veren site ise 31 Aralık tarihine kadar kullanılabilir olacak.