PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : .tr alan adlarında yeni dönem başlıyor...


aŞk-ı LâL
04 Nisan 2009, 15:34
Türkiye'de 15 yıldır .tr uzantılı alan adlarını sağlamak ve yönetmekle görevli olan Ortadoğu Teknik Üniversitesihttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif görevini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) devrediyor.

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu'nun verdiği yetkiyle birliktehttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif Ulaştırma Bakanlığı "İnternet Alan Adları" dağıtımına ilişkin işlemlerin yürütülmesi görevini BTK'ya verdi.

Kararla birlikte BTK tarafından ".tr" uzantılı internet alan adları ile ilgili düzenleyici çerçeve oluşturulacak. Kurumhttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif söz konusu "düzenleyici çerçeveyihttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif genel yaklaşımı doğrultusunda ilgili tüm paydaşların etkin katılım ve desteğini sağlayarakhttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif onların birikimlerinden yararlanarakhttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif işbirliği içinde hazırlamayı" planlıyor. Bu amaçla İnternet Alan Adları Ulusal Koordinasyon Kurulu (".tr UKK") oluşturuldu ve kurulun ilk toplantısı BTK'da yapıldı.

Kamu kurum ve kuruluşlarındanhttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif özel sektördenhttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif sivil toplum kuruluşlarından ve akademisyen temsilcilerin katıldığı toplantıdahttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif katılımcılara alan adları ve yönetimi ile ".tr UKK" bünyesinde kurulması düşünülen "Yapı ve İşleyiş Kuralları"http://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif "Haklarhttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif Yükümlülükler ve İlişkiler" ile "Uyuşmazlık Çözüm Mekanizmaları" çalışma grupları hakkında bilgi verildihttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif onların görüş ve önerileri alındı.<!-- google_ad_section_end -->