PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dokunan ceket!


aŞk-ı LâL
27 Mart 2009, 23:14
http://www.veteknoloji.com/resimler/haberler/20090325094149_teknoceket.jpg

Philips: Bu ceket ile filmler size dokunacak.

Film izlerken kendinizi filmin içerisinde mi hissetmek istiyorsunuz? O zaman bu ceket tam size göre.

Hemen hepimiz bir sinema salonunda oturup görsel ve işitsel öğelerden oluşmuş olan filmleri seyretmekten keyif alırız. Fakat sadece görme ve işitmenin ötesine geçmek, uzun zamandır bilim adamlarının hayali. Hatta bir ara sinema salonlarına koku öğesini de eklemek için birkaç başarısız girişim olmuştu. Fakat Philips'teki bilim adamları, insanlar için en önemli olan duyulardan birini, dokunma hissini sanal olarak gerçekleştirmek için kolları sıvadılar.
Özel olarak geliştirilen bir cekete yerleştirilen 64 farklı titreşim modülü sayesinde, ceketi giyen kişilerde sanal olarak farklı hisler uyandırılabiliyor. Henüz ana karnındayken ilk gelişen duyumuz olan dokunma duyusunu tetiklemeyi hedefleyen bu ceket, Philips'in görsel ve işitsel uyarıcıların yanı sıra dokunma duyumuzu da tetikleyerek, daha "tamamlanmış" bir seyir tecrübesi sunmak için gerçekleştirdiği deneyin bir parçası.
Philips Electronics yetkilileri bunu özel olarak sinema salonlarına yönelik geliştirmemiş olduklarını ve ceketin henüz sadece deneysel olduğunu söyleseler de, filmlerin yanı sıra oyunlarda da kullanılabileceğini tahmin etmek zor değil.