PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Facebook ve Google'ı dize getiren adam


aŞk-ı LâL
10 Mart 2009, 07:52
Facebook'un fikir babası olduğunu söyleyen ve bu sayede servet kazanan adam, şimdi de Google'ı yendi.

Greenspan: Önce Facebook, ardından Google'a karşı dava kazandı.

Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg için pek çok kişi geleceğin Bill Gates'i yorumunu yapıyor. Fakat son zamanlarda Facebook'un asıl fikir babası olduğunu iddia eden Harvard'dan eski okul arkadaşları yüzünden Zuckerberg'in başı epeyce ağrıdı. Özellikle de Facebook'un asıl fikir babası olduğunu iddia eden Aaron Greenspan'ın davası nedeniyle...

Greenspan, Harvard'dayken Facebook'u kendisinin bulduğunu ve hatta başlattığını, sonrasında ise Zuckerberg'in sosyal ağ projesini sahiplendiğini iddia ediyordu.

Dava devam ederken, henüz yargıç bir karara varmadan önce taraflar anlaştılar ve mahkemeden adli bir sonuç çıkmadı. Fakat Zuckerberg'in Greenspan'a 60 milyon dolar ödemesi ile varılan anlaşma büyük oranda Zuckerberg'in yenilgisi olarak yorumlandı.

Greenspan daha sonra bu konuyu insanlara kendi açısından duyurmak için hazırladığı bir dokümanı internet üzerinden Google reklamları ile duyurmak istedi fakat Google, anahtar kelime olarak Facebook'u seçmesine izin vermedi. Greenspan bunu Facebook'un Google'a bir baskısı olarak yorumladı. Bundan bir süre sonra bir de sitesinde reklam yayınladığı Adsense hesabı kapatılınca Greenspan artık bunu tamamen kişisel aldı ve Google'ı reklam hesabında birikmiş 721 dolar için mahkemeye verdi. Bu davayı da kazanan Greenspan böylece hem Facebook, hem de Google'a karşı üstünlük sağlamış oldu.

Bestekar
10 Mart 2009, 08:53
ilginc geliyor böyle haberler bana türkiyede pek olmuyor ya ondandır sanırım yine de böyle birşey varsa tebrik ederim.