PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Firefox'çular online video işine de giriyor


aŞk-ı LâL
31 Ocak 2009, 06:23
Şu anda internet üzerinden video yayını yapmak için kullanılan teknolojilerhttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif üç büyük firmanın bağımsız olarak geliştirdiği teknolojiler ile mümkün olabiliyor. Apple'ın QuickTimehttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif Adobe'nin Flash ve Microsoft'un Media Player dosya türlerihttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif birbirlerinden farklı uygulamalar ve geliştiriciler aralarından birini tercih edip kullanıyorlar. Bu karışıklıktan rahatsız olan Mozillahttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif internet üzerinden video yayını yapmak için kullanılabilecek yeni bir teknoloji üzerinde çalışmaya başladı. Mozilla bu teknolojiyi tamamen ücretsiz olarak kullanıma sokmayı planlıyor.

İnternet bağlantı hızlarının artması sayesinde video paylaşımının hiç olmadığı kadar popüler hale elmiş olduğu günümüzdehttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif bu konuda büyük bir rekabet yaşanıyor. Her ne kadar Adobe'nin Flash uygulaması en yaygın olanı olsa dahttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif Applehttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif Microsoft ve Real Media da kendi teknolojilerini yaygınlaştırmanın yollarını arıyorlar. İşin içine mobil cihazlar ve televizyonların da girmeye başladığını düşündüğümüzdehttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif bu rekabetin çok farklı açılımlara gitmesinin mümkün olduğunu görebiliyoruz.

Bu alana girmeye karar veren Mozillahttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif 100 bin dolarlık bir bağış ile tamamen ücretsiz olarak kullanılabilecek bir teknoloji geliştirilmesine destek olmayı hedefliyor.<!-- google_ad_section_end -->