PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Depremi onceden tespit eden arac


aŞk-ı LâL
22 Ocak 2009, 23:13
Kerimov, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maçka Sosyal Tesisleri'nde Jeofizik Kurumu Onursal Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan'la basın toplantısı düzenledi.

Prof. Dr. Ercan tarafından, Avrupa Bilimler Akademisi Üyesi ve Azerbaycan Jeofizik Kurumu Genel Başkanı olarak tanıtılan Prof. Dr. Kerim Kerimov, kısa aralı ölçümlere dayalı bir sistem olan deprem tahmin yönteminin 8 yıldır Azerbaycan'da denendiğini söyledi.

Kerimov, elektromanyetik dalgaların kökeninin, güneşte meydana gelen patlamalar olduğunu ifade ederek, bu yöntemle dalgaların yerin altında oluşturduğu alanının 5 bileşenini ölçtüklerini bildirdi.

Deprem olmadan yaklaşık 25-106 saat önce bu alanda değişiklikler başladığını anlatan Kerimov, ?Deprem olmadan önce bu alanlar düz şekilde bulunuyor. Ancak elektromanyetik dalgalarda, deprem odağındaki küçük kırılma ve çatlamalardan dolayı, deprem meydana gelmeden 4-5 saat önce değişiklikler meydana geliyor. Geliştirdiğimiz bu yöntemle bu değişiklikleri ölçerek, depremi 4-5 saat önce tahmin edebiliyoruz? dedi.

Bu yöntemle ?depremin tam yerini ve büyüklüğünü? belirleyebildiklerini iddia eden Prof. Dr. Kerim Kerimov, bunun için 3 jeofizik ölçüm durağı olması gerektiğini kaydetti.

OLASI İSTANBUL DEPREMİ

Kerimov, Bakü'de bulunan ölçüm durağı sayesinde bugüne kadar İran Reşt ve Zanjan gibi 4 depremi önceden belirlendiklerini ileri sürerek, olası İstanbul depremi için Marmara Denizi'nin çevresine 6 tane jeofizik ölçüm durağı kurulması gerektiğini söyledi.

Kerim Kerimov, yöntemin çalışırlığına dair Avrasya Patent Enstitüsü'nden patent aldıklarını da bildirdi. Prof. Dr. Ahmet Ercan da depremin önceden bilinmesine ilişkin Çin'de 2 bin yıldır çalışma yapıldığını ve halen 600 bin kişinin bu iş için çalıştığını söyledi.

Ercan, Türkiye'de de bu konuyla ilgili 1982 yılında İznik ve Marmara çevresine deprem algılama istasyonları kurulduğunu hatırlattı.

Yeni yöntemi dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) yetkililerine anlattıklarını ve bugün de TÜBİTAK yetkilileriyle görüşeceklerini kaydeden Ercan, amaçlarının bunu çalışmakta olan yöntemlerle bütünleştirmek olduğunu söyledi.

Ahmet Ercan, deneme için gereken 3 aygıtın fiyatının 210 bin dolar olduğunu da sözlerine ekledi.