PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sahte CNN sitesi başınızı ağrıtmasın


aŞk-ı LâL
17 Ocak 2009, 04:00
Bugünlerde tüm dünyanın dikkati İsrail ve Filistin arasındaki gerginliğe çevrilmişken bundan faydalanmak isteyen art niyetli kişiler de ortaya çıktı. Son günlerde ünlü haber sitesi CNN'den geliyormuş gibi görünen bir e-postahttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif kullanıcılara İsrail ve Hamas savaşı ile ilgili çok özel video görüntüleri izleme fırsatı sunduğunu iddia ediyor. Eğer e-postadaki bağlantıya tıklayacak olursanızhttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif görünüşü CNN'in sitesi ile bire bir aynı olan bir siteye yönlendiriliyorsunuz. Tarayıcınızda videoyu izlemek için gerekli Flash eklentisinin güncel olmadığı mesajından sonra site bir dosya indirmenizi istiyor.

Fakat bu dosyanın Flash ile ilgisi yok. İndirilen dosya "SSL Stealer" adıyla bilinen bir truva atı ve bilgisayarınızdaki finansal ve benzeri hassas bilgileri elde etmek amacıyla kullanılıyor. Gelişmiş özelliklere sahip olan bu truva atı bilgisayarınızda sessizce çalışarakhttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif sisteminiz ile finansal kurumlar arasındaki şifrelenmiş iletişimleri gözetliyor. İletişimi tespit ettikten sonra ise verileri truva atını yükleyen art niyetli kişilere iletiyor.

CNN'den geliyormuş gibi görünen bir e-posta alacak olursanızhttp://www.gencliknerde.net/images/smilies/virgul.gif güvenliğiniz için açılan sitenin adres satırında CNN'in gerçek adresini görmeden herhangi bir dosya yüklememenizde yarar var.<!-- google_ad_section_end -->