PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Microsoft'a mesaj ileten "samimi" zararlı


aŞk-ı LâL
15 Ocak 2009, 03:22
Son zamanlarda girdiğiniz bir sitedeki içeriği görüntülemek için eklenti indirmeniz gerektiği mesajı ile karşılaştığınızda, bahsedilen eklentiyi indirmeden önce iki kere düşünmenizde fayda var. Çünkü en popüler truva atı dağıtma yöntemlerinden biri ile karşı karşıya olabilirsiniz. Zlob olarak bilinen bu tür, kullanıcıların bilgilerini elde etmek isteyen hacker'lar tarafından kullanıyor. En azından yakın zamana kadar tek amacı buydu ama artık hacker'lar Zlob türü casus yazılımlarla Microsoft'a mesaj da göndermeyi ihmal etmiyorlar.

Bunun son örneği geçenlerde ortaya çıktı. Rus bir hacker'ın dağıttığı Win32/Zlob türü casus yazılımın kodları arasında gizlenmiş şu mesaj ortaya çıkartıldı: "Sadece Rusya'dan Merhaba demek istedim. Gerçekten iyi insanlarsınız. Microsoft'un güvenlik açıklarına bu kadar hızlı müdahale ediyor olması beni gerçekten şaşırtıyor. İyi yıllar ve iyi şanslar".

Aslında bu, bir casus yazılımla Microsoft'a gönderilen ilk mesaj değil. Ekim ayında da Microsoft bir mesaj almıştı ve o mesaj biraz daha ürkütücüydü. Yine bir Zlob casus yazılımının içinde bu kez: "Windows Defender ekibindeki adam, senin gözlerini görmek istiyorum" yazılıydı.

Görünüşe göre hacker'lar artık e-posta yerine de virüsleri kullanmaya başladılar...<!-- google_ad_section_end -->