PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Google Adsense Optimizasyon İpuçları


aŞk-ı LâL
21 Aralık 2008, 19:03
1. Çeşitli reklam birimleri için Format önemlidir:

Yukarı sol üst kısma bir adet Gökdelen (https://www.google.com/adsense/static/tr/AdFormats.html)(Skyskraper) yerleştirirerek, forumunuzun, daha iyi bir performans göstermesini sağlayabilirsiniz.. Ancak, sayfanızda çeşitli reklam birimleri kullanırsanız, genelikle yatay ana afişler forumunuz için daha uygun olabilir. Aşağıdaki Forum Isı Haritasından, koyuluk derecesine göre etkili pozisyonların yerleşimlerini görebilirsiniz.


http://bp2.blogger.com/_i2HYRWxdrwg/RoE7PT_O7EI/AAAAAAAAAAM/xfiH8jx_SFU/s400/Eyes+Shut+Wide+Open.png (http://bp2.blogger.com/_i2HYRWxdrwg/RoE7PT_O7EI/AAAAAAAAAAM/xfiH8jx_SFU/s1600-h/Eyes+Shut+Wide+Open.png)
2. Reklam birimlerinizi aynı kullanıcıların fark edebileceği yerlerde gösterin:

Ana afiş (Leaderboard), en üstte logo’nun yanında en iyi gözükür, fakat forum kullanıcıları genelde başlığı atlayıp direk konuya geçer. Reklam biriminizi ilk mesajın üstüne veya altına yerleştirmeniz daha etkili olabilir.

3. Ana afiş reklam birimini son mesajdan hemen sonra yerleştirin:

Bu tür bir yerleşim, içerik bittiğinde, konunun sonuna gelen kullanıcıların bir sonraki adıma geçmelerine olanak sağlar. Eğer, ana afiş reklam biriminizi sayfa altlığından sonra yerleştirirseniz, kullanıcılar, reklama dikkat etmeden diğer konuya geçeceklerdir.

4. Yatay bağlantı birimleri kullanın:

Bağlantı Birimleri (https://www.google.com/adsense/support/bin/topic.py?topic=294), kullanıcıların, ilgili başlıkları daha geniş bir çerçevede görüntülemesini sağlar. Yatay bir birim, forumunuzun en üst kısmınına yakın, başlığın hemen altına yerleştirilebilir.

5. Resim reklamlarını seçmek

Resim reklamlarını da seçtiğinizde, sitenizde gösterilmek için rekabet edecek olan reklamların sayısını -özellikle Bin Gösterim Başına Maliyet (https://www.google.com/adsense/support/bin/answer.py?answer=18196) (BGBM) reklamlarının sayısını- arttırmış olursunuz . Forumlar diğer site çeşitlerine kıyasla, daha düşük bir tıklama oranına (CTR) sahip olduklarından, BGBM reklamları tıklama olmaksızın kazançlarda artış sağlayabilir. Lütfen unutmayın ki; BGBM reklamlarının gösterimi için, reklam kodu içinde, metin ve resim formatının her ikisinin de seçili olması gerekir.

6. Forum gurubunuza dikkat edin

Forumların etkileşim oranı yüksek olduğu için, AdSense reklamlarını koyduğunuz sayfalarda, kullanıcılarınızın oluşturduğu mesajlara özen gösterin. Reklamların, sitenize en iyi şekilde uyum sağladığından emin olun ki reklamlarınız kolaylıkla görünsün. Öte yandan, reklamlarınız site içeriği ile çok fazla karışmış olursa, kullanıcılarınızın yanlış yönlendirilmesine neden olursunuz! Her forum sitesi farklıdır ve siz kendi gurubunuzu çok daha iyi bileceğiniz için, kullanıcılarınıza yönelik en olumlu deneyimi siz yaratabilirsiniz.