PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dersler IPOD'dan takip edilebilecek


aŞk-ı LâL
16 Kasım 2008, 21:01
Anadolu Üniversitesi (AÜ)tarafından hazırlanan ANAPOD ders portalı projesi sayesinde örgün öğrenciler, sınıfta aldıkları dersleri video görüntüsü olarak izleyebilecek. Öğrenciler derslerin kayıtlarını bilgisayarlarına, müzik çalar ya da telefonlarına indirebilecek.

AÜ öğretim üyelerinin örgün eğitim öğrencileri için hazırladığı ANAPOD projesi yayına girdi. AÜ Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli başkanlığında oluşturulan ve 13 öğretim üyesinin yer aldığı projede, örgün bölümlerindeki öğrencilerin öğretim elemanlarından yüz yüze aldıkları dersler, ANAPOD sistemine girerek video görüntüsü veya ses olarak tekrar izleyebilecek.

Öğrenciler isterlerse bu dersleri bilgisayarlarına ve ipod gibi taşınabilir cihazlara da ücretsiz olarak indirebilecek.

Türkiye (http://arama.sabah.com.tr/arama/arama.php?query=Türkiye)'de üniversiteler arasında ilk kez AÜ'nün gerçekleştirdiği ve Kasım 2007'de çalışmalarına başlanan ANAPOD projesinin altyapısı, 2008 yılının mart ayına kadar oluşturuldu.

Projeden herkesin faydalanabilmesi için, 10 bin saate yakın video, ses ve slayt gösterisini taşıyabilecek kapasiteye sahip çalışma alanı açıldı.
ANAPOD projesiyle AÜ öğrencilerinin dersi görsel materyaller ile daha zengin içerikli görmesi amaçlanıyor.

Her öğretim üyesinin sadece dizüstü bilgisayarını kullanarak hazırlayacağı ders kayıt ortamı, 3 dakikada kuruluyor.

Öğretim üyeleri herhangi bir uzmanın yardımına ihtiyaç duymadan istedikleri dersi anlatarak ister video, ister ses formatında ANAPOD sistemine kolayca aktarabiliyor.

AA