PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzaydaki en büyük çöp Dünya’ya düştü


aŞk-ı LâL
05 Kasım 2008, 00:42
http://ntvmsnbc.com/news/294589.jpg
Early Ammonia Servicer, 23 Temmuz 2007 tarihinde uzay istasyonundan sökülmüştü.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun zehirli amonyak taşıyan rezervuar tankı Early Ammonia Servicer yeryüzüne düştü. Tankın Pasifik Okyanusu’nda Avustralya ile Yeni Zelanda arasında bir yere düştüğü açıklandı.


23 Temmuz 2007’de işlevini tamamladıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan sökülerek uzaya bırakılan, şimdiye kadar uzaya bırakılmış en büyük çöp olma özelliğine sahip zehirli amonyak tankı EAS (Early Ammonia Servicer) Dünya’ya döndü.

NASA, astronot Clayton Anderson’ın geçen yıl uluslararası uzay istasyonunda uzay yürüyüşü sırasında boşluğa attığı ömrünü tamamlamış soğutucu tank zararsız bir şekilde Güney Pasifik sularına düştüğünü duyurdu. Tankın yeryüzüne düşeceğinin belli olmasının ardından uzmanlar insanların dikkatli olması gerektiğini açıklamıştı.

Avustralya ile Yeni Zelanda arasında bir yere düşen tank atmosfere girdiğinde 650 kilogramlık ağırlıktaydı. Tankın içinde bulunan amonyağın da etkisiyle büyük bir ateştopu haline gelmesi ve 18 kilograma kadar ağırlığa sahip parçalara ayrılması bekleniyordu.

Amonyak rezervi olarak kullanılan tank, 2001 yılında istasyonun soğutucu sisteminde oluşabilecek acil durumlar için rezerv bulundurması amacıyla Uzay mekiği Discovery’nin STS-116 sayılı göreviyle monte edilmişti.