PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Facebook bilgisayarlara casus yerleştiriyor


aŞk-ı LâL
03 Kasım 2008, 17:52
http://www.stargazete.com/dosya/haber/081103-020716-144242-B.jpg
İsveç'te yayın yapan SVD gazetesi, sosyal paylaşım sitesi Facebook ile virüs bulaştığını ileri sürdü.
SVD Gazetesi, daha önce de Facebook ile ilgili benzer iddialarda bulunarak sitede "Koobface.A" isimli bir virüsün var olduğunu öne sürmüştü. Bu virüsün tekrar aktive edildiğini belirten İsveç gazetesi, site yetkililerinin de bu ikaz ve şikâyetleri dikkate almaya başladığını yazdı.
Virüs, bulaştığı kişinin sayfasında link olarak gözüküyor ve isteyen buraya tıklayabiliyor. Tıklandığı anda bir film açılıyor; fakat filmi izleyebilmek için de kod yüklenmesi gerekiyor. Bu yükleme esnasında da bilgisayara trojan yazılım yüklenmiş oluyor. Daha sonra bu link, indirenin Facebook sayfasına da yükleniyor ve böylece başkalarına da yayılıyor.
İsveçli güvenlik uzmanı Symantec'te çalışan Per Hellqvist, bu virüsün hangi trojan olduğunun kesin olarak belirlenemediğini fakat bilgisayarda bir arka kapı açtığının kesin olduğunu söyledi. Torjanın hesap numaralarını ve şifreleri çalmayı amaçladığını söyleyen Hellqvist, Facebook kullanıcılarını uyardı.
İsveç gazetelsine konu hakkında bilgi veren bilgisayar güvenlik uzmanlı Hellqvist, sözlerini şu şekilde tamamladı: "Bu tür sosyal network sayfalarının problemi, insanlar, dostlarının, arkadaşlarının verdiği linklere gözü kapalı inanırlar ve tıklayıp yüklerler. Bu, hem Facebook'ta, hem de MSM'de yaşanabiliyor. 'Hadi bil bakalım kim? Birileri sana aşık' gibi, mesajlar gelebiliyor. Bu mesajlardaki linklerde virüs bulaşıyor. Dikkatli olmalı."