Paylas-TR


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 05 Ekim 2008, 00:12   #1 (permalink)
Bundan sonra diLim LâL
 
aŞk-ı LâL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
  Date: 10 Eylül 2008
 Mesajlar: 30,893
Standart 02-adıyaman

Adıyaman İli, Türkiye'nin Doğu Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında kalan bir ilidir. İdari merkezi Adıyaman kentidir.


Coğrafyası Adıyaman ili Orta Fırat Bölümü içinde yer alır. Kuzeyde bulunan Çelikhan ile Gerger ilçesinin bir kısmı Doğu Anadolu Bölgesine, Batıda bulunan Gölbaşı ile Besni ilçesinin bir kısmı ise Akdeniz Bölgesine dahil edilmiştir.

Adıyaman ilinin kuzeyinde Malatya ili (Pütürge, Yeşilyurt ve Doğanşehir ilçeleri), batıda Kahramanmaraş ili (Merkez ve Pazarcık ilçeleri), güneybatıda Gaziantep (Araban ilçesi), güneydoğuda Şanlıurfa ili (Siverek, Hilvan, Bozova ve Halfeti ilçeleri), doğuda ise Diyarbakır ili (Çermik ve Çüngüş ilçeleri) bulunmaktadır.

Adıyaman ili 37° 25′ ve 38° 11 ′kuzey enlemleriyle, 37° ve 39° doğu boylamları arasında yer alır. Adıyaman ilinin yüzölçümü 7 614 km² , göller ile 7 871 km² olup, rakımı 669 m dir.

Eski coğrafyacı ve tarihçilere göre: Güneyde Arap Yarımadasından, Kuzeyde Toros Sıradağlarına doğru uzanan Arap çöllerinin sona erdiği yerde, Toros sıra dağlarının eteklerinde verimli topraklar yer almaktadır. Arap çöllerini kuzeyden bir ay gibi saran bu topraklara binlerce yıldan beri Verimli Ay (Hilal) adı verilmiştir. Ortadoğu ülkelerinin merkezinde yer alan Verimli Ay topraklarında Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarından gelen ana kara yolları birbirlerini kesmektedir. Tarih boyunca Verimli Ay bölgesi ana ticaret yollarının kavşak noktalarında, büyük ticaret ve sanayi şehirleri doğmuş, büyümüş, yıkılmış ve yerlerine yenileri kurulmuştur. Verimli Ay bölgesinin bir parçası sayılan Orta Fırat Bölümünün illerinde olan Adıyaman şehri, Verimli Ay bölgesinin en üst sınırını oluşturmaktadır. Adıyaman ili uygun coğrafi özellikleri dolayısıyla tarihinin her döneminde insanların yaşamayı tercih ettikleri bir yerleşim bölgesi olmuştur.


İlçeleri Merkez ilçe dahil 9 ilçesi ile 406 köyü vardır.

Besni
Çelikhan
Gerger
Gölbaşı
Kahta
Samsat
Sincik
Tut
Adıyaman, 1 Aralık 1954 yılında İl olmuştur. Adıyaman, tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir. Adıyaman Palanlı Mağarasında yapılan incelemelerde kent tarihinin M.ö. 40.000 yıllarına kadar uzandığı anlaşılmıştır bu Adıyaman'ın tarihte ne kadar önemli bir yere sahip olduğunun en önemli göstergesidir.

Yine Samsat ilçemiz Tepe'deki tarihi bulgulardan M.ö. 7.OOO yılına kadar Paleolitik, M.O. 5.000 yıllarına kadar Neolitik, M.Ö. 3.OOO yıllarına kadar Kalkolitik ve M.O. 3.0OO-1.200 yıllan arasında da Tunç Çağı dönemlerinin yaşandığı anlaşılmıştır. Bu dönemde bölge Hititlilerle - Mitannilar arasında el değiştirmiş ve Hitit Devletinin yıkılmasıyla (M.Ö. 1.200) karanlık bir dönem başlamıştır. M.Ö. 1.2OO'den Frig Devletinin kuruluşu olan M.Ö. 750 yıllan arası dönemle ilgili olarak yazılı kaynağa rastlanmamıştır. Ancak; bu dönemde yöre, Asur etkisine girmeye başladığından, Samsat'ta bulunan Asur etkili mühürler ve Kahta Eskitaş Köyünde bulunan Hitit Hiyeroglifi ile yazılmış kitabeler, Anadolu'daki tarihi silsilenin ilimizde de aynen devam ettiğini, göstermektedir. Bu dönemde Adıyaman ve çevresinde Hitit Devletinin yıkılmasıyla ortaya çıkan Geç Hitit şehir devletlerinden biri olan Kummuh Devleti hüküm sürmüştür.

M.Ü. 9OO-70O yılları arasında yöre Asur etkisinde kalmakla birlikte, Asurlular tam olarak egemen olamazlar. 6. yüzyılın başlarından itibaren yöreye Persler hakim olur ve yöre Satrap'lar (Valiler) eliyle yönetilir. M.O. 334 yılında Makedonya Kralı Büyük iskender'in Anadolu'ya girmesiyle Pers'ler hakimiyetini kaybetmiş ve M.ü. 1. yüzyıla kadar yörede Makedonyalı Selev-kos Sülalesi hüküm sürmüştür. Bu sülalenin gücünün zayıfladığı sıralarda, Kral Mithradetes l Kallinikos Kommagene Krallığının bağımsızlığını ilan etmiştir (M.O. 69).

Başkenti Samosota ve bugünkü adı Samsat olan Kommagene Krallığı, egemenliğini MS. 72'ye kadar sürdürmüş, bu tarihte yöre Roma imparatorluğunun eline geçmiş ve Adıyaman Roma imparatorluğunun Syria (Suriye) Eyaletine, 6. Lejyon olarak bağlanmıştır. Roma imparatorluğunun 395 yılında Batı ve Doğu Roma olarak ayrılmasıyla, Adıyaman Doğu Roma imparatorluğuna katılmıştır. 643 yılından itibaren bölgeye İslam akınları başlamakla birlikte İslam hakimiyeti ancak 670 yılında Emevi'lerle kurulabilmiştir. 758 yılında ise, II, Abbasi komutanlarından Mansur Ibni Cavene'nin hakimiyetine girer. 926 yılına kadar Abbasi hakimiyetinde kalan H'de bu tarihte Hamdanüerin egemenliği başlar. 958 yılında yöre yeniden Bizanslıların eline geçer.

1114-1181 yıllan arası yöreye Türk akınları olmuştur. 1204-1298 yılları arasında Samsat ve yöresini Anadolu Selçukluları ele geçirir ve yerleşmeye başlarlar. 1230 ve 1250 yıllarında Moğol saldırıları yaşanır. 1298'de yöre ve bölge Memlüklerin eline geçer. 1393 yılında Adıyaman bu kez de Timurlenk tarafından yağmalanır.

Büyük bir istikrarsızlığın olduğu Orta çağ boyunca Adıyaman Bizans, Emevi, Abbasi, Anadolu Selçukluları, Dulkadiroğullan arasında el değiştirmiş ve nihayet Yavuz Sultan Selim'in Iran seferi sırasında 1516 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Osmanlı topraklarına katılan Adıyaman, başlangıçta merkezi Samsat'ta bulunan bir Sancakla Maraş Beylerbeyliğine bağlıyken, Tanzimat’tan sonra bir kaza olarak Malatya'ya bağlanmıştır.

Cumhuriyetin kuruluşundan 1954 yılına kadar eski idari yapısı korunarak Malatya'ya bağlı kaza konumunda olan Adıyaman 1 Aralık 1954 tarihinde 6418 sayılı Kanunla Malatya'dan ayrılarak müstakil il haline gelmiştir.

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
adıyaman ulu camii

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
" Taklitlerasıllarınıyüceltir. "
Saygı duyulacak bir tarafınız varsa... O tarafınıza saygılarımla!
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.✿*゚¨゚✎
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın._"ikinci el övgü tüccarları varsın bol bol konuşsun benim satacak malım yok ki övgüye ihtiyacım olsun"

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
Şimdi Sularında Sessiz Bir Gemiyim Ben
Gözlerinin Derinliğinde
Yol Alan..

Deniz Mavide, Bulut Beyazda, Yıldız Gecede..
(Sevdam Sabıkamdır...)
aŞk-ı LâL isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 05 Ekim 2008, 00:32   #2 (permalink)
Bundan sonra diLim LâL
 
aŞk-ı LâL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
  Date: 10 Eylül 2008
 Mesajlar: 30,893
Standart

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.Güneydoğu Torosları'nın gü­ney eteğinde kurulmuş olan bu il önceleri Malatya'nın bir ilçesiydi, sonra 1954'te il oldu. 8 il­çesi vardır.Güneydoğu Anadolu'da il. Yüzöl­çümü 7 614 km.karedir.

Adıyaman'ımı ilçeleri; Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincik,Tut.

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.Yüzey şekilleri, iklim, akarsular
Adıyaman ili doğuda Fırat Vadisi ile batıda yukarı Aksu oluğu arasında u-zanır ve kuzeyde Malatya Dağları'na dayanır (Akdağ 2 620 m); güneyde ise vadilerle yarılmış dalgalı yaylalar (600-800 m) halini alır. Doğal bitki ör­tüsü step görünüşündedir. Dağlarda yer yer meşeliklere, akarsu boyların­da söğüt ve kavak ağaçlarına rastla­nır.
Genellikle sıcaktır ama kışlar ol­dukça sert geçer. Kışın sıcaklık 10 derecenin altına düşer, yazın 42 de­receye kadar çıkar. Yıllık yağış orta­laması 700-800 mm dolayındadır. Ya­ğışların çoğu kışa rastlar, bazı yıllar yazın hiç yağış düşmez.
Adıyaman ili bütünü ile Fırat Nehri'nin aklarına girer. Başlıca akarsuları Taraksu, Kâhta Çayı, Kalburcu Suyu'dur; Göksu kuzeyden çıkar, il içinde Fırat'a karışır.

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.Adıyaman'ın adı
ilin adı halk arasında her zaman Adıyaman olarak geçmiştir. Eski zamanlarda putlara tapan bir adamın yedi oğlu varmış. Oğulları babalarının yaptığı putlara inanmıyor ve tapmıyorlarmış Bir gün 7 oğul bir olup bu putları kırınca babaları öfkeye kapılarak onları öldürmüş. O günden sonra halk, kahraman bellediği bu çocuklara «Yedi yaman» adını takmış. Gerçekten de şehrin güneyinde, bugün de kutsal tutulan Yedikardeş diye bir yer vardır. Yedi yaman adı, söylene söylene değişerek «Adıyaman» olmuş.

Tarih
Adıyaman'ın eski adı Hısn Mansur'-du («Mansur'un kalesi»). Bu adın, ikinci Abbasî halifesi Ebu Cafer el Mansur'dan geldiği söylenir. Kalesi Abbasi halifesi Harun Reşit tarafından onartılmıştır ve İslamlığın ilk dö­neminde devleti Bizans sınırları üze­rinde koruyan kalelerden biri sayıl­mıştı, önce Bizanslıların, sonra Haç­lıların istilâsına uğradı. XII. yy. or­tasında Selçuklular kaleyi geri aldı. Memlûkler ve Dulkadiroğullan da bu şehre sahip oldular, ama kale 1516'-da Selim I'in ordularına teslim ola­rak Osmanlı egemenliğine girdi.
Adıyaman'da halkın büyük çoğunluğu geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlar. Sümer-bank dokuma fabrikası dışın­daki küçük sanai kuruluşları son senelerde gelişme göster­mektedir. 1989 ve 1990 senele­rinde yapılan sondajlar, açılan kuyular bu bölgenin petrol bakımından zengin olduğunu göstermektedir.
Petrol'ün dışında Adıyaman zengin Bakır ve Krom maden­lerine sahiptir.

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.Arkeoloji
Adıyaman yöresi arkeoloji bakımın­dan Anadolu'nun en ilgi çekici yerle-rindendir. örenli köyünde Eski Perre kalıntıları, kaya mezarları; Fırat bo­yunda Gerger ve Samsat kaleleri bu yörededir. Kâhta ilçesinin kuzeyinde 2 150 m yükseklikteki Nemrut Dağt'n-da Kommagene kralı Antiokhos I'in yaptırdığı tümülüs ve bunun eteğin-deki 8-10 m'lik tanrı ve kral heykel­leri tarih ve arkeoloji bakımından ol­duğu kadar turizm açısından da önemli kalıntılardır. Hermes, Zeus, Apollon, Mithridates, Ares, Tykhe ve kral Antiokhos'un heykelleri, yüksek kabartmalar, koruyucu aslan heykel­leri ilgi çekicidir.
" Taklitlerasıllarınıyüceltir. "
Saygı duyulacak bir tarafınız varsa... O tarafınıza saygılarımla!
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.✿*゚¨゚✎
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın._"ikinci el övgü tüccarları varsın bol bol konuşsun benim satacak malım yok ki övgüye ihtiyacım olsun"

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
Şimdi Sularında Sessiz Bir Gemiyim Ben
Gözlerinin Derinliğinde
Yol Alan..

Deniz Mavide, Bulut Beyazda, Yıldız Gecede..
(Sevdam Sabıkamdır...)
aŞk-ı LâL isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Bookmarks

Tags
02adıyaman
Seçenekler Arama
Stil