Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07 Ağustos 2009, 02:30   #1 (permalink)
Bundan sonra diLim LâL
 
aŞk-ı LâL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
  Date: 10 Eylül 2008
 Mesajlar: 30,893
Standart Yalova Çınarcık

KARA YOLU :
İstanbul - Çınarcık, arabayla körfezi dolaştığınızda 160 km'dir.
Bursa - Çınarcık, 60 dk
İzmit - Çınarcık, 60 dk


Ayrıca; Yalova'dan Çınarcık'a devamlı ve düzenli Minübüs seferleri vardır.


DENİZ YOLU:


Bostancı'dan, Yenikapı'dan, Kartal'dan, Kadıköy'den, Sirkeci'den, Pendik'den Yalova'ya / Çınarcık'a çeşitli seferler vardır.


KONUMU:
Çınarcık ilçesinin toprakları, doğuda Yalova, Gökçedere; güneyde bursa ili, gemlik ilçesi; batıda armutlu ve kuzeyde Marmara denizi ile çevrilidir. Çınarcık Yalova'ya 17 km., Bursa'ya 82 km., İstanbul'a karayolu ile 172 km. Uzaklıkta olan, şirin ve turistik bir ilçedir.


ADI-TARİHÇESİ:


Çınarcık ilçesi m.ö. 1220 yıllarında Frikyalılar'ın.m.ö. 700 yıllarında kimiryallar'ın akınından sonra,bithinler egemen olmuşlardır.m.ö. 3 yüzyılda,vitrinyalılar bağımsız bir krallık kurmuşlardır. M.ö. 74 yılında roma devletine bağlanmıştır.gazi Abdurrahman'ın Bizans kuvvetlerinin bozguna uğratması üzerine,1325 yılında Türklerin eline geçmiştir. Kurtuluş Savaşı yıllarında, 3 defa işgal edilmiş ve en son 19. 07.1921 tarihinde düşman işgalinden tamamen kurtarılmıştır.Çınarcık'ın Rumlar dönemindeki adi, kio'dur. Temiz havası olan şehir anlamına gelen bu sözcükten sonra bugün kullanılan Çınarcık adının nereden geldiği bilinmemektedir.


COĞRAFİ YAPI:


Yüz ölçümü 174 denizden yüksekliği işe 30 km. İlçenin güneyi ve batisi dağlarla kaplıdır. En önemli akarsuları Kocadere, Teşvikiye, koru, çapana ve ayderesidir. Korudan başlayıp Esenköy'e kadar uzanan bir kıyı şeridi üzerinde yer alan ilçede, paşa limanı burnu, Kocadere burnu, dikilitaş burnu, dermaz burnu, baba burnu, Osman uçuğu koyu, engere koyu, mersin burnu, kalem burnu ve çalıvere burnu sayılabilecek doğal güzelliklerdendir.


NÜFUS:


2000 yılı sayımına göre ilçenin genel nüfusu 22.564 olup bunun 10.688 ilçe merkezinde 11.876 si ise belde ve köylerinde yaşamaktadır.


KÜLTÜR:


İlçede 1994 yılından beri düzenlenen altın çınar festivali geleneksel kültürel etkinliğidir.


SAĞLIK HİZMETLERİ:


Çınarcık Sağlık Grup Başkanlığı bünyesinde; 4 Sağlık Ocağı olup 8 pratisyen hekim, 1 Diş Hekimi, 9 hemşire, 10 ebe, 7 sağlık memuru, 1 çevre sağlığı teknisyeni, 1 laboratuar teknisyeni, 1 memur, 1 hizmetli ve 2 şöför ile ilçemize sağlık hizmeti sunmaktadır. Bünyesinde Çınarcık Merkez, Esenköy, Teşvikiye ve Koruköy Sağlık Ocakları bulunmaktadır.Grup Başkanlığı ve sağlık ocaklarında 1 ambulans hizmet vermektedir. Yaz aylarında yaşanan yoğunluktan dolayı yapılan poliklinik hizmetleri 2,5-3 kat artış göstermektedir.
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.


Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
Erikli Yaylası (Çınarcık)

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.

Erikli Yaylası Yalova-Çınarcık’ta Teşvikiye Köyü’nün 6 km. yukarısında eskiden yaylacıların yaz aylarında kaldığı, şu anda boş, denizden 600m. yükseklikte bir yayla. Kestane, karaağaç, ıhlamur, göknar ve elma ağaçlarıyla dolu bu yürüyüş parkurunun en önemli özelliği, kenarından yürüdüğümüz Erikli Deresi üzerinde pek çok şelale olması. Yürüyüşümüz Erikli Yaylası’nın 4 km. aşağısından başlıyor. Yaylada verdiğimiz kısa moladan sonra şelalelere doğru hareket ediyoruz. Yayladan sonra dere kenarındaki patikadan 30 dakikalık bir yürüyüşle ağaçların arasına gizlenmiş şelalelere varıyoruz. 10 m.lik şelalenin üzerine çıktığımızda bizi daha küçük bir şelale karşılıyor.

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.

Çınarcık-Hasan Baba-Esenköy :

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
Termal ve Çınarcık ilçeleri arasında ve Çınarcık sırtlarında bulunan Hasan Baba Piknik ve mesire yeri geniş bir alana yayılmış olup, meşe, kestane ve ıhlamur ağaçlarıyla kaplı, denize nazır, foto safari yapılabilecek doğal güzellikler içermektedir. Ayrıca bu alanda doğal ortamda Geyik koruma alanı mevcuttur. Hasan Baba mesire yerinde, içme suyu ve yeme-içme hizmeti sunan Restorant bulunmaktadır.

Kum Plajı :

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.

Çınarcık-Esenköy sahilleri, denize girmek için en çok tercih edilen sahil bandıdır. Çınarcık-Esenköy arasında bulunan "Kumluk Plajı" kumsalı ve altyapısıyla en düzenli plaj durumunda olup, en yoğun olarak denize girilen plajdır. Plaj için Uluslararası Mavi Bayrak başvurusu yapılmıştır.

Sudüşen Şelalesi :

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.

Üvezpınar köyünden 8 km mesafede bulunan Şelale ve çevresi eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. Şelaleye giden yol, mükemmel bir doğa yürüyüş (Trekking) parkuru olup, yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerce yoğun olarak tercih edilmektedir. Şelale'ye çıkan yol güzergahında eşsiz bir baraj gölü, deniz ve doğa manzarası mevcuttur ki, bu güzergah foto safari, doğa yürüyüşü ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

Delmece Yaylası :

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.

İlimizin önemli yaylaları; Kocadere ve Teşvikiye beldelerinin güneyinde yer alan Erikli ve Delmece yaylalarıdır. Delmece Yaylası içerisinde Yalova'nın tek doğal gölü "Dipsiz Göl" adı ile bilinen krater göl'ü bulunmaktadır. Bu yaylalar büyük oranda; çam, meşe, kestane ve ıhlamur ağaçlarından oluşan ormanlarla kaplıdır. Yaylalara ulaşım ise Teşvikiye beldesinden ayrılan toprak yolla yapılmaktadır. Delmece Yaylası’nın yolunun asfaltlanması için çalışmalar sürmektedir.
" Taklitlerasıllarınıyüceltir. "
Saygı duyulacak bir tarafınız varsa... O tarafınıza saygılarımla!
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.✿*゚¨゚✎
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın._"ikinci el övgü tüccarları varsın bol bol konuşsun benim satacak malım yok ki övgüye ihtiyacım olsun"

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
Şimdi Sularında Sessiz Bir Gemiyim Ben
Gözlerinin Derinliğinde
Yol Alan..

Deniz Mavide, Bulut Beyazda, Yıldız Gecede..
(Sevdam Sabıkamdır...)
aŞk-ı LâL isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla