Paylas-TR


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 26 Eylül 2012, 18:38   #1 (permalink)
Bundan sonra diLim LâL
 
aŞk-ı LâL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
  Date: 10 Eylül 2008
 Mesajlar: 30,893
Standart kurtulus savasini Milli mücadeleyi Kazım Karabekir başlatmış ....

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.


kurtulus savasini Milli mücadeleyi Kazım Karabekir başlatmış ....

Mustafa Armağan yönetiminde çıkan Derin Tarih dergisi Türkiye'de tarihin hakikate ulaştırılmasında önemli bir adım atıyor

Mustafa Armağan'ın genel yayın yönetmenliğinde yayın hayatına başlayan "Derin Tarih" dergisi ilk sayısında Kazım Karabekir Paşa'nın itiraflarını kapak dosyası olarak seçmiş,

Kazım Karabekir, 19 Nisan 1919'da Erzurum'a çıktığını söyleyerek milli mücadelenin bu tarihle başladığını ifade ediyor. Mustafa Kemal'in 19 Mayıs Samsun'a çıkışından tam bir ay önce Trabzon'a Kazım Karabekir'in çıkmasının Milli mücadele de gerçekten bir anlamı var mı?

Milli mücadelenin paşaları arasında zaman zaman ilk mücadele ateşinin kim tarafından yakıldığı tartışma konusu olmuş, Ali Fuat Paşa, Rauf Paşa, Kazım Karabekir ve Mustafa Kemal ilk kendilerinin başlattığını anı günlük ve ya gazetelere verdikleri demeçlerde ifade etmişlerdi.

Kazım Karabekir'in iddiası diğer iddiaların hepsinden hem zaman hem organize açısından daha doğru olduğu görülüyor. Çünkü Kazım Karabekir Trabzon'a daha önce ayak basmasaydı, Erzurum Kongresinin de toplanması dolayısı ile Sivas Kongresi'nin de gerçekleşmesi mümkün değildi. Bu bölgede daha önceki hizmetlerinden dolayı Mustafa Kemal'den çok Kazım Karabekir tanınmakta ve yerel askeri ve sivil erkanla ilişkisi daha kuvvetliydi.

Yalnız burada Kazım Karabekir'in de Erzurum Kongresi'nde oluşturulan Temsil Heyeti başkanlığına neden kendisi değil Mustafa Kemal'in seçildiğini de açıklaması gerekli.

Kazım Karabekir, Birinci Dünya Savaşı'nın sonlarında yenilgi almamış 15. Ordunun başındadır, milli mücadelenin ilk zaferini kazanan kumandan olup doğuda Ermenilere karşı verilen savaşlarda başarılı olmuş ve Gümrü Antlaşmasının yapılmasını sağlamıştır. Doğu'da zafer kazanıldıktan sonra Batı cephesinin oluşturulması için Kazım Karabekir'in talimatıyla bu askerler batıya kaydırılmıştır.

Kazım Karabekir Anadolu"ya geçme fikrinin de kendisine ait olduğu söylemesi önemli bir iddia olarak gözüküyor. Padişah Vahdettin, Sadrazam Damat Ferit Paşa ve yakın arkadaşları Mustafa Kemal ve İsmet Paşa'yı Anadolu'ya geçme konusunda ikna ettiğini iddia ediyor. Fakat burada İttihatçıların savaş sırasındaki teşebbüsleri ve Karakol cemiyetinin faaliyetlerini de göz ardı etmemek gerekli. Çünkü müdafai hukuk cemiyetlerinin eski İttihat ve Terakki şubeleri olduğunun da bilinmesinde fayda var.

Mustafa Kemal'in Şişli'deki evinde yaptığı görüşmesinde, Mustafa Kemal'in Anadolu'ya geçişi pek düşünmediğini ima ederek, onun da gelmesi halinde başkomutan olarak karşılayacağını söylüyor.

Kazım Karabekir, milli mücadeleyi bizzat başlattığını, İzmir'in işgali üzerine ilk mitingi de kendisinin düzenlettiğini ifade ediyor. Resmi tarihte Trabzon mitinginden hiç söz edilmez. Trabzon mitinginin yapılması milli mücadele açısından önem taşımaktadır. Çünkü resmi tez Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkma nedenini İzmir'in işgaline dayandırmaktadır.

Karabekir'in söylediklerinde ilginç bir detay var: Erzurumluların Mustafa Kemal'i milli hareketi önlemek için İstanbul hükümeti tarafından gönderildiğini düşünmeleri. İstanbul hükümetinin adamı olduğu gerekçesi ile kongreye almak istememeleri üzerinde konuşulması gerekli bir konudur. Çünkü Erzurum halkının İstanbul hükümeti, İttihatçılara bakışı sert olmasına rağmen halifeye bakışları yumuşak hatta Mustafa Kemal'in muhalefetine rağmen "Halifeliği kurtarmak esastır" kararını almalarıdır. Mustafa Kemal nutkunda bu kararın alınmasını tasvip etmediğini fakat halifelik yanlısı olanlarında desteğini almak için sessiz kaldığını söylemektedir.

Derin Tarih dergisi Türkiye'de tarihin hakikate ulaştırılmasında önemli bir adım atmış gibi görünüyor. Geçmiş hakkında bilinenleri değiştirmek iddiası ile yola çıkan derginin mazlum tarihin sesi olmak gibi önemli bir iddia.
" Taklitlerasıllarınıyüceltir. "
Saygı duyulacak bir tarafınız varsa... O tarafınıza saygılarımla!
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.✿*゚¨゚✎
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın._"ikinci el övgü tüccarları varsın bol bol konuşsun benim satacak malım yok ki övgüye ihtiyacım olsun"

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
Şimdi Sularında Sessiz Bir Gemiyim Ben
Gözlerinin Derinliğinde
Yol Alan..

Deniz Mavide, Bulut Beyazda, Yıldız Gecede..
(Sevdam Sabıkamdır...)
aŞk-ı LâL isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Bookmarks

Tags
başlatmış, karabekir, kazım, kurtulus, millî, mücadeleyi, savasini
Seçenekler Arama
Stil