Paylas-TR


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 02 Temmuz 2009, 03:25   #1 (permalink)
Bundan sonra diLim LâL
 
aŞk-ı LâL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
  Date: 10 Eylül 2008
 Mesajlar: 30,893
Standart Viranşehir, Şanlıurfa Tatil Bölgesi

Viranşehir, Şanlıurfa

Vikipedi, özgür ansiklopediVİRANŞEHİR Şehrin nüfusu yaklaşık olarak 200.000'dir. Doğuda Kızıltepe'ye 90 km, güneyde Ceylanpınar ilçesine 50 km, batısında Şanlıurfa il merkezine 90 km uzaklıktadır. Viranşehir ile Diyarbakır arasında Karacadağ adında sönmüş volkanik dağ vardır. İlçede yaşayanlar geçimini tarım ve hayvancılık sağlar.Pamuk tarımının yapılmasından sonra çırçır fabrikaları kurulmaya başlanmıştır. Bir un fabrikası bulunmaktadır. Kırmızı mercimeği,sabah etli pilavı, çiğköftesi ve ŞELENGO diye tabir edilen bir salatalık türü ünlüdür.Şelengo Viranşehir ilçesine özgü bir sebzedir.Daha sonraları bu sebzenin tohumu diğer çevre şehirlere yayılmıştır.
Viranşehir Hurri-Mitanni, Hitit, Asur, Med-Pers ve Keldani hâkimiyetlerini gören ilçe, M.Ö 331'de Makedonya imparatorluğ una, M.Ö 163'te de Roma idaresine girmiştir. Bizans imparatorluğ unun ilk dönemlerinde Tella (Tepe) olarak tanınıyordu, sonra imparator Konstantin tarafından bazı şehirlerin adları değiştirildi. İlçeye de Konstantina veya Konstantina adı verildi.640 yılında Şam ordusu tarafından fethedilmiş ve Tell-Muzin adını almıştır.
Sonraki dönemlerde yine Araplar tarafından Tell-Mavzen ve Tell-Mavzelath isimleri de kullanılmıştır. 660 yı lında Emeviler, 750 de Hamdaniler ve Abbasiler arasında el değiştiren Viranşehir, Türkmenler tarafından son kez kurulmuş ve Ören şehir adını almıştır. Ancak 1258'de Hülagu ve 1400 yılında da Timur tarafından yağma ve büyük ölçüde tahrip edilerek viran bir hale getirilmiş ve bu haliyle Osmanlı dönemine ulaşmıştır. 1517 yı lında Osmanlı topraklarına katılan şehir 1792'den sonra Mardin'e, 1924 yılında da Urfa'ya bağlanarak ilçe haline getirilmiştir. İl merkezine 90 km . uzaklıktadır. 2000 genel nüfus sayımına göre nüfusu 137.618 'dir. 1 bucağı , 98 köyü ve 204 mezrası vardır. TARİHİ MEKANLARI • TELLA (Vİ RANŞEHİR) MARTYRİONU (Dikmeler) • ÇİMDİN KALE. (ÇEMDİN KALE- ESKİ KALE) • KASR-ÜL BENAT (KIZLAR SARAYI) • YOLBİ LEN (HİFDEMAL) MAĞARALARI • EYYUB NEBİ BELDESİ • İBRAHİM PAŞA KONAĞI
EYYÜPNEİ BELDESİ
Hz. Eyyüb, hanımı Rahime Hatun ve Hz.Elyesa‘nın mezarlarının bulunduğu beldedir. Urfa-Mardin karayolunun 85 km .sinden sapan 16 km .lik asfalt yolun sonunda (şehir merkezine toplam 100 km .) Eyyüb Nebi Beldesine ulaşılır. Bu beldenin 400 yıldan beri Eyyüb Nebi adıyla anıldığı vakfiyesinden anlaşılmaktadır. Bağdat seferi sırasında bu köye uğra***** mezarları ziyaret eden Osmanlı padişahı IV. Murat, çevredeki 17 köyün gelirini bu türbelerin bakı mı için vakfetmiştir. Yüzlerce yıldır bilhassa dini bayramlarda ve arife günlerinde bu mezarlar binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Efsâneye göre, Hz. Eyyüb'ün otururken sı rtını dayadığına inanılan büyük bir bazalt taş " Sabır Taşı " ise, türbesinin batı sındadır ve ziyaret edilir.


  • Viranşehir Türkiye'nin 20 ilinden büyüktür
  • Halkı çok misafirferver ve çok sıcak kanlıdır
  • Şehrin içinden uluslar arası yol geçer
  • Düz bir ovada kurulmuştur
Şehir son yıllarda çok büyük bir gelişme göstermiştşir
Halen ilçe olmasına rağmen bir çok ilden daha çok gelişmiştir.
" Taklitlerasıllarınıyüceltir. "
Saygı duyulacak bir tarafınız varsa... O tarafınıza saygılarımla!
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.✿*゚¨゚✎
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın._"ikinci el övgü tüccarları varsın bol bol konuşsun benim satacak malım yok ki övgüye ihtiyacım olsun"

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
Şimdi Sularında Sessiz Bir Gemiyim Ben
Gözlerinin Derinliğinde
Yol Alan..

Deniz Mavide, Bulut Beyazda, Yıldız Gecede..
(Sevdam Sabıkamdır...)
aŞk-ı LâL isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Bookmarks

Tags
bölgesi, tatil, viranşehir, Şanlıurfa
Seçenekler Arama
Stil