Paylas-TR


Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 24 Şubat 2009, 18:07   #1 (permalink)
Bundan sonra diLim LâL
 
aŞk-ı LâL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
  Date: 10 Eylül 2008
 Mesajlar: 30,893
Icon6 Lise başarısı yerine kişisel başarı...

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.ÖSS, önümüzdeki yıl büyük bir değişikliğe uğrayacak.Öğrencilerin okuduğu bölümlere göre sınav sistemini ayarlayacak olan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) bir yeniliğe daha imza atacak. Bundan sonra lise başarısı değil öğrencinin kişisel başarısı puanları etkileyecek...

Öğrencilerin geleceği olan ÖSS köklü bir değişikliğe adım attı. 2010'dan itibaren iki aşamalı olacak yeni sınav sistemde kafaları kurcalayan sorular ışık buldu. ÖSS dizisinin ikinci gününde başarıya giden yolu, bölüme göre girilmesi gereken sınavlar ele alındı...

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye girişte 'lisenin ÖSS'deki başarı ortalamasına' göre belirlenen 'Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı' (AOBP) uygulamasını kaldırdı.

Öğrencinin lisedeki diploma puanına göre hesaplanan 'Ortaöğretim Başarı Puanı' (OBP) uygulamasının sürdürülmesi öngörülürken, halen üniversiteye yerleşmede yüzde 21 etkisi olan lise başarısının etkisinin ne kadar olacağının daha sonra belirlenmesi kararlaştırıldı.

YÖK'ün AOBP'yi kaldırması sonucunda 2010’dan itibaren uygulanacak 2 basamaklı üniversiteye giriş sisteminde 'ortaöğretim başarı puanı' hesaplanırken 'lisenin başarısı' yerine sadece 'öğrencinin lisedeki kişisel başarısı' dikkate alınacak.

MESLEK LİSELERE EK PUAN

Yeni sistemde de meslek lisesi öğrencilerine kendi alanlarında bir fakülteye girerken 'ek puan' verilecek. Bu durumda meslek lisesi öğrencileri kendi alanlarındaki bölümlere giderken yine avantajlı olacak. Alanı dışında gitmek istemeleri halinde ise genel lise öğrencileri ile aynı şartlara sahip olacak.

Halen meslek lisesi öğrencileri kendi alanlarındaki bir bölümü tercih ederlerse ortaöğretim başarı puanları 0,24'lük bir katsayı ile çarpılıyor. Öte yandan, meslek liselerinde okuyan öğrenciler Lisans Yerleştirme Sınavı'nda istedikleri testten sınava girerek puan alabilecek. Katsayı uygulaması da devam edecek. Ancak ortaöğretim başarı puanının LYS puanına etkisi yaklaşık yüzde 20'lerden yüzde 10'lara düşürüldü.

AYRI AYRI KİTAPÇIK

YGS için henüz netleşmeyen her derse ayrı soru kitapçığı kullanma durumu LYS'de uygulanacak. Böylelikle adayların bir derse ayırdıkları zaman eşit olacak.

SINAV SİSTEMİ JAPONYA'YA BENZİYOR...

Yeni sınav sistemi Japonya'da uygulanan üniversite giriş sistemine benziyor. Japonya'da öğrenciler önce merkezi bir sınava giriyorlar. Aldıkları puanlara göre üniversitelerin yaptıkları sınavlara katılıyorlar. Öğrenciler kazanmak istedikleri bölüme göre sınava katılıyorlar.

COĞRAFYA NEDEN iKiYE AYRILDI

Türkçe-Matematik alanında coğrafya dersinin sadece belli konuları işleniyor. Buna rağmen coğrafyanın büyük bir kısmı ise sosyal bilimler dersinde okutuluyor. Yeni sınav sisteminde Türkçe- Matematik alanında okutulan coğrafya dersi Coğrafya 1 olarak adlandırılırken, sosyal bilimler alanında okutulan Coğrafya dersi ise Coğrafya 2 olarak isimlendiriliyor.

YABANCI DiL ÖĞRENCiLERi NE YAPACAK?

Yabancı dil puanıyla öğrenci alan programlara gitmek isteyen adaylar ise Yükseköğrenime Geçiş Sınavı'na ve Yabancı Dil Sınavı'na (LYS 5) girecek. Diğer 4 sınavın hiçbirine girmelerine gerek yok. Ama aday birden çok gruptaki programlara gitmek, mesela hem Fen-Mühendislik programlarından hem de İşletme-İktisat'tan tercih yapmak istiyorsa o zaman 4 sınavın 3'üne girecek.

ADAYLARIN İZLEMESİ GEREKEN YOLLAR

Örneğin, Fen, mühendislik vb. programlara girmek isteyen adaylar:

1. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)
2. Matematik Sınavı (LYS-1)
3. Fen Bilimleri Sınavı (LYS- 2) sınavlarına girecekler Sosyal bilimler, edebiyat, vb. programlara girmek isteyen adaylar:

1. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)
2. Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3)
3. Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) sınavlarına girecekler.

İŞLETME İSTEYENLER BU SINAVLARA GİRECEK

İktisat, işletme, vb. Programlara girmek isteyen adaylar:

1. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)
2. Matematik Sınavı (LYS-1)
3. Edebiyat - Coğrafya Sınavı (LYS-3) sınavlarına girecek.

DİL OKUMAK SİTEYENLER BU SINAVLARA GİRECEK

Yabancı dil vb. Programlara girmek isteyen adaylar

1. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)
2. Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) sınavlarına girecekler.
" Taklitlerasıllarınıyüceltir. "
Saygı duyulacak bir tarafınız varsa... O tarafınıza saygılarımla!
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.✿*゚¨゚✎
Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın._"ikinci el övgü tüccarları varsın bol bol konuşsun benim satacak malım yok ki övgüye ihtiyacım olsun"

Resmi Tam Boyutta Görmek için Tıklayın.
Şimdi Sularında Sessiz Bir Gemiyim Ben
Gözlerinin Derinliğinde
Yol Alan..

Deniz Mavide, Bulut Beyazda, Yıldız Gecede..
(Sevdam Sabıkamdır...)
aŞk-ı LâL isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Bookmarks

Tags
başarı, başarısı, kişisel, lise, yerine
Seçenekler Arama
Stil